Širom sveta obeležava se Dan zaljubljenih – Sveti Valentin. Praznik je od sredine devedesetih srdačno prihvaćen i u Srbiji, gde nosi ime po pravoslavnom svecu Trifunu. U središtu ovog praznika je ljubav; posebno je popularan među mladima, a u svakoj zemlji ima i svoja lokalna obeležja.
Raznobojna srca, cveće, Amorčići i drugi simboli ljubavi svakog 14. februara pune rafove prodavnica i knjižara, mameći zaljubljena srca. Pristalice Dana zaljubljenih vide u ovom prazniku potvrdu najzanosnijeg osećanja ljudskog srca. Protivnici praznika ljubavi smatraju da je Dan zaljubljenih povod za veličanje kiča i besmisleno trošenje novca.
Stavove protivnika ovog praznika potkrepljuje podatak da se u mnogim sredinama 14. februara potroši više novca nego za Božić ili Novu godinu, a prema nekim podacima čestitke povodom Dana zaljubljenih najpopularnije su posle božićnih.
Devojke i žene širom sveta na ovaj dan dobiju oko 50 miliona ruža. U Veronu, grad Romea i Julije, svake godine pristigne oko hiljadu ljubavnih pisama za tragičnu Šekspirovu junakinju.
U savremenom svetu običaj je da se na Dan zaljubljenih voljenoj osobi iskaže posebna pažnja – najčešće romatničnim poklonom. Da li su to lepe reči i nežno ophođenje, sitan poklon u obliku srca, čokolada, parfem ili, recimo, nezaboravno putovanje – zavisi od ukusa, ali i od dubine džepa.
Virtuelna ljubav
U eri interneta i društvenih mreža iskazivanje ljubavi dobilo je i novu, virtuelnu dimenziju. Dovoljno je nekome na Fejsbuku ostaviti simbol srca sastavljen od dva znaka na tastaturi i – ljubav je obznanjena!
Oni malo „zaljubljeniji“ šalju svojim izabranicima elektronske čestitke s gotovim ljubavnim porukama ili poručuju poklone preko interneta.
„Socijalne mreže su i korisne i vrlo opasne, jer stvaraju privid bliskosti. To je vaša javnost, vaši referentni ljudi kojima se vi predstavljate na ovaj način i kreirate o sebi idealizovanu sliku. Jedna koleginica ispričala mi je svoje iskustvo: njen sin u osnovnoj školi razmenjuje preko SMS-a ljubavne poruke s devojčicom iz drugog razreda, a u školi uopšte ne komuniciraju jedno s drugim. U virtuelnom svetu oni iskazuju naklonost jedno drugom, a u realnom svetu postoji nedostatak socijalnih veština, jedan veliki stid“.
Govoreći o Danu zaljubljenih, Milivojević naglašava da je to praznik zaljubljenosti, a ne ljubavi, ističući da je reč o različitim osećanjima.
„Zaljubljenost je veoma često i negacija ljubavi. Kod prave ljubavi mi se emotivno vezujemo za drugu osobu i ulazimo s njom u blizak odnos, odnos koji traje. Ljubav je jedno snažno, duboko osećanje koje omogućuje dugotrajnu, stabilnu vezu. Kod zaljubljenosti nam je drugi važan samo dok nam izaziva leptiriće u stomaku. Čim to nestane, gubimo osećanje. Drugi čovek se koristi kao neka vrsta droge.
Praznovanje zaljubljenosti na raznim meridijanima
U svakoj zemlji Dan zaljubljenih ima svoja lokalna obeležja. U Meksiku ljubavni parovi na taj dan razmenjuju jabuke kao simbol ljubavi, u Nemačkoj mese „ljubavni kolač“, u Poljskoj devojke stavljaju med na obraze da bi im poljupci bili slađi, a sujeverni Englezi paze da nešto ne izgube tog dana jer će, navodno, izgubiti i ljubav.
Francuskinje 14. februara izbegavaju da nose crnu odeću da ne bi bile nesrećne u ljubavi, Česi se nadaju da će im pas preseći put, jer je to simbol vernosti, dok se u Danskoj voljenim osobama daruje sušeno belo cveće.
Praznik ljubavi obeležava se čak i u Japanu, još od tridesetih godina prošlog veka. U početku običaj je bio da se tim povodom poklanjaju slatkiši, koje su sada zamenili parfemi i kozmetika.
U Saudijskoj Arabiji praznovanje Dana Svetog Valentina zabranjeno je i strogo kažnjivo.
Rusija: 14. februar ili 8. jul?
U Rusiji se Dan zaljubljenih – 14. februar obeležava od devedesetih godina 20. veka. Ipak, ovaj praznik ima mnoštvo protivnika, posebno među pojedinim predstavnicima Ruske pravoslavne crkve. Prazniku se protive i neke ruske omladinske organizacije, koje ističu da je taj praznik protivan ruskoj kulturi.
Negativnom odnosu prema Danu zaljubljenih doprinela je i odluka da se 2008. godine ponovo ustanovi Sveruski dan porodice, ljubavi i vernosti, koji se obeležava 8. jula u znak sećanja na svete knezove Petra i Fevronija Muromskog – pokrovitelje porodične sreće, ljubavi i vernosti.
Dan zaljubljenih u drevna vremena
Dan zaljubljenih ustanovljen je još u vreme Rimske imperije, u kojoj je 14. februar obeležavan kao praznik posvećen rimskoj boginji Junoni, zaštitnici žena i braka. Svake godine u njenu čast organizovan je festival na kojem su mladići birali sebi buduće supruge. O ljubavnoj sreći odlučivale su ceduljice na kojima su bila zapisana imena devojaka iz sela. Partneri na festivalu obično su se vezivali za čitav život.
Običaj je u III veku zabranio rimski car Klaudije, jer su mnogi mladići odbijali da idu u rat da ne bi napuštali svoje izabranice i porodice. Zbog te zabrane, sve veridbe i venčanja bili su otkazani, a tada je na scenu, prema legendi, nastupio rimski sveštenik Valentin. On je u tajnosti venčavao parove, zbog čega je pogubljen upravo 14. februara.
Valentinov pravoslavni pandan je Sveti Trifun – zaštitnik vinogradara, krčmara i baštovana, naslednik grčkog boga Dionisa.