Nekoliko izjava novoizabrane predsednice Hrvatske, koja je, između ostalog, rekla da u Hrvatskoj žive samo Hrvati, a Vojvodinu u jednom intervjuu odvojila od Srbije, izazvale su burne reakcije u srpskoj javnosti. Poslednji događaj koji je uzdrmao srpsko-hrvatske odnose bila je odluka Međunarodnog suda pravde da odbaci hrvatsku tužbu i srpsku protivtužbu za genocid. Na dnevnom redu, na kraju, našla se dilema oko odlaska srpskih predstavnika na predsedničku inauguraciju u Zagreb.
Za Milojka Budimira, predsednika Asocijacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske, retorika Kolinde Grabar Kitarović stoji na pozicijama iz devedesetih godina prošlog veka. Vučićev odlazak na inauguraciju, po njegovom mišljenju, neće doneti nikakve promene u srpsko-hrvatskim odnosima, a za Srbe iz Hrvatske bilo bi jedino prihvatljivo ukoliko bi Hrvatska počela da primenjuje Bečki sporazum o sukcesiji. Prema Aneksu toga sporazuma, Hrvatska je obavezna da izbeglim Srbima vrati imovinu u skladu sa stanjem na dan 31. decembra 1990. godine, što se nije desilo ni do danas.
Popov očekuje da će nova hrvatska predsednica promeniti retoriku koja ju je karakterisala pred izbore, s obzirom na njeno bogato međunarodno iskustvo. Kolinda Grabar Kitarović bila je ministarka spoljnih poslova Hrvatske, visoki funkcioner NATO-a i ambasadorka Hrvatske u SAD. Sa druge strane, prema mišljenju Popova, postoji mogućnost da nova hrvatska predsednica radi pod pritiskom HDZ, stranke kojoj je do pre nekoliko dana pripadala, a koja je radikalizovana izborom Tomislava Karamarka za predsednika. Kako je najavljeno, inauguraciji Kolinde Grabar Kitarović prisustvovaće 88 stranih delegacija.