Svetski dan radija ustanovio je UNESKO 2011. godine, jer je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program radija Ujedinjenih nacija. Cilj proglašenja Svetskog dana radija jeste promocija ovog medija i svih njegovih mogućnosti.
Docentkinja Ana Martinoli, koja predaje radio-produkciju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu kaže da je stanje radio-tržišta veoma loše. Svoju tvrdnju potkrepljuje činjenicom da se u našoj zemlji radio shvata samo kao sredstvo za zabavu, za slušanje najnovijih muzičkih hitova, dok se ostale funkcije radija, kao što je na primer, obrazovna, zanemaruju. Ona međutim kaže da budućnost radija nikada nije bila svetlija. Zahvaljujući internetu, digitalnim tehnologijama i mobilnim telefonima radio nikada nije bio dostupniji, i u ovoj eri doživljava pravu renesansu.
Prednosti radija leže u njegovoj funkciji kao medija kome se prvo okrećemo, kaže Ana Martinoli za Sputnjik. Radio je bio taj medij koji je pomagao u rušenju diktatura i slamanju medijskih blokada.
Povodom Svetskog dana radija UNESKO je u Parizu organizovao konferenciju, odakle će sedam velikih međunarodnih emitera emitovati program.
Nikola Tesla jedan je od pronalazača radija. On je prvi predstavio principe radija i prenos radio-signala na velike daljine još 1897. godine. Međutim, zbog četvorogodišnjeg kašnjenja u prijavi patenata, slava za otkriće radija pripala je italijanskom pronalazaču Giljermu Markoniju. Tesli je, na kraju, posmrtno priznat doprinos u otkriću radija, posle maratonskog sudskog procesa koji je trajao od 1915. do 1943. godine.