Za sve one koji odlažu raščišćavanje prijemnog sandučeta od starih imejlova, evo potencijalne motivacije — Federalnoj vladi SAD nije potreban sudski nalog da čita elektronsku poštu stariju od šest meseci.
Ono čega većina Amerikanaca nije svesna je da se dvosmislenim jezikom korišćenim u Zakonu o komunikacijama iz 1986. godine zaštita Četvrtog amandmana protiv neosnovane pretrage i zaplenjivanja proširuje samo na elektronsku komunikaciju koja je poslata ili primljena pre manje od 180 dana, prenosti list „Mak Klači Di-Si".
Takozvano „pravilo od 180 dana" dopušta Vladi da bilo koji imejl, tekstualnu poruku ili dokument pohranjen na internet serverima poznatim kao „klaud" (oblak), tretira kao „napušten" i stoga dostupan i bez korišćenja administrativne moći sudskog poziva. Kritičari za ovu taktiku kažu da zaobilazi neophodni proces.
Kada je 1986. sastavljen Zakon o privatnosti elektronske komunikacije, ljudi mahom nisu imali imejl naloge. Sada je Kevin Joder, republikanski kongresmen iz Kanzasa, pokrenuo inicijativu da se taj zakon osavremeni.
„Vlada suštinski koristi rupu u zakonu kako bi prekršila pravila privatnosti Amerikanaca", rekao je Joder „Mak Klači Di-Siju". „Ne bi im bilo dozvoljeno da vam razvale vrata i zaplene dokumenta koja se nalaze na vašem dži-mejl nalogu. Sumnjam u to da Amerikanci veruju da sa pronalaskom interneta Ustav prestaje da važi."
Početkom ovog meseca, Joder i kongresmen Džerad Polis, demokrata iz Kolorada, predložili su izmenu zakona koja bi omogućila Vladinim agencijama i policiji da dobiju sudski nalog na osnovu osnovane sumnje.