U bioskopima širom Srbije večeras će premijerno biti prikazan kontroverzni film „Pedeset nijansi – Siva“. Film je najavljen kao najiščekivaniji film godine, a ulaznice za beogradsku premijeru rasprodate su još pre mesec dana. Slično je i sa svetskim bioskopima, gde se premijere očekuju u sledećih nekoliko dana.
Groznica oko premijere filma „Pedeset nijansi – Siva“ počela je još pre dve godine, kada je filmski studio „Univerzal“ objavio da počinje rad na filmskoj adaptaciji istoimene knjige. Knjiga autorke E. L. Džejms, začinjena sadomazohističkim scenama seksa, postala je bestseler odmah po objavljivanju – prodata je u sto miliona primeraka i prevedena je na pedeset dva jezika.
Odmah pošto se započelo sa radom na filmskoj adaptaciji romana, „Univerzal“ je započeo marketinšku kampanju puštajući mrvice informacija kako bi javnost bila pod tenzijom. Peripetije oko izbora glavnog glumca samo su doprinele uzburkavanju javnosti – prvi izbor pao je na Čarlija Hanama, zvezdu televizijske serije „Sinovi anarhije“. Hanam je zbog angažmana u „Sinovima“ morao da odustane od tumačenja uloge misterioznog gospodina Greja, te je uloga dodeljena Džejmiju Dornanu. Dornan, irski maneken, muzičar i glumac, poznat je po ulogama švedskog grofa Aksela fon Fersena u ostvarenju Sofije Kopole „Marija Antoaneta“, šerifa Grejama Hamberta u Ej-Bi-Sijevoj seriji „Jednom davno“, kao i po ulozi serijskog ubice Pola Spektora u Bi-Bi-Sijevoj seriji „Pad“.
Glavna ženska uloga dodeljena je dvadesetpetogodišnjoj Dakoti Džonson, do sada poznatoj samo po roditeljima, holivudskim zvezdama Melani Grifit i Donu Džonsonu. Džonsonova je do sada igrala u nekoliko filmova, među kojima je najpoznatiji „Društvena mreža“ Dejvida Finčera.
Rediteljka filma Sem Tejlor Džonson iza sebe do sada ima samo jedno dugometražno ostvarenje „Nowhere Boy“, film o dečačkim danima vođe „Bitlsa“, Džona Lenona. Tejlor Džonsonova do sada je bila fotograf i vizuelni umetnik. Tokom osamdesetih bila je članica grupe „Mladi britanski umetnici“, a samostalno je počela da izlaže početkom devedestih godina prošlog veka.
Bitka za prava
U prvoj polovini 2012. godine vodila se ogorčena bitka između holivudskih studija za autorska prava nad knjigom. „Paramaunt“, „Soni“, „Vorner bros“, „Univerzal“ i „Mark Volberg prodakšn“ ušli su u trku za prava. „Univerzal“ i „Fokus fičers“ osigurali su prava za snimanje u martu 2012. godine. Autorka romana E. L. Džejms osigurala je svoja prava u kreativnom procesu stvaranja filma i odabrala producente Majkla de Luku i Dana Brunetija. Iako je autor „Američkog psiha“ Bret Iston Elis javno izrazio želju da bude autor scenarija, za scenaristkinju je odabrana Keli Marsel, poznata kao autorka scenarija za film „Spasavanje gospodina Benksa“. Američki nedeljnik „Entertejment vikli“ procenio je da budžet za snimanje filma iznosi oko četrdeset miliona dolara.
Marketinška kampanja za „Pedeset nijansi – Siva“ otpočela je još pre godinu dana, postavljanjem postera na pet lokacija širom SAD. Odmah potom, u opticaj su puštene prve fotografije glavnih junaka. Sredinom prošle godine otvoren je i Tviter nalog. Oficijelni trejler objavljen je 24. jula 2014. godine i u jednom danu imao je više od 36 miliona pregleda. Do kraja godine trejler je imao 93 milona pregleda, a deljenjem kroz razne društvene mreže i veb-sajtove, dostigao je broj od preko sto miliona pregleda, što ga je svrstalo u najgledanije trejlere svih vremena. Dornan i Džonsonova neprekidno su gostovali u najgledanijim američkim tok-šou programima.
Eksplicitni sado-mazo
Ipak, film prate i brojne kontroverze, vezane, pre svega, za scene eksplicitnog sadomazohističkog seksa. Veb-sajt „Mr. Skin“, čija je specijalnost rangiranje filmova prema količini golotinje koja je u njima prikazana, objavio je da u „Pedeset nijansi – Siva“ ima više seksa nego u svih sto najgolišavijih filmova snimljenih prošle godine u Holivudu. U Britaniji i SAD film je zabranjen za maloletna lica, a feminističke, antipornografske i grupe koje se bore protiv nasilja u porodici pozvale su na bojkot filma. Ova udruženja smatraju da film idealizuje sadomazohistički odnos dominantnog muškarca i naivne studentkinje. Feminističke grupe pozvale su građane putem Fejsbuka da doniraju pedeset dolara nekoj humanitarnoj organizaciji koja pomaže ženama žrtvama nasilja, umesto da za taj novac kupe kartu za „Pedeset nijansi – Siva“, kokice i plate dadilju.
Ipak, ima i onih koji u svemu vide poslovnu priliku. Britanski lanac „uradi sam“ prodavnica B&Q, izdao je uputstvo svojim zaposlenima kojih ima oko dve hiljade da pročitaju knjigu ili pogledaju film „Pedeset nijansi – Siva“ kako bi bili u toku sa „zahtevima klijenata“. Naime, čelnici kompanije očekuju veću potražnju kanapa, vezica i lepljive trake posle premijere filma, pa žele da njihovi zaposleni budu spremni i na usluzi potencijalnim kupcima.