Prema predlogu Sindikata, za preduzeća koja bi mogla profitabilno da posluju trebalo bi kroz javno-privatno partnerstvo obezbediti kvalitetan menadžment, reorganizaciju i dokapitalizaciju.
„Otpuštanje zaposlenih u Srbiji, makar to bilo i uz socijalni program, nije mera za rešavanje pitanja narasle nezaposlenosti koja je među najvećim u regionu i Evropi", navodi se u saopštenju Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Kako je istaknuto, „određena preduzeća, poput onih iz oblasti remonta lokomotiva, železničkih i vučnih vozila, zbog ukupnog zapuštenog stanja u železnici nisu bila u situaciji da u punoj meri koriste kapacitete i dokažu svoju tehničku i tržišnu sposobnost, ali pretpostavljamo da će sada, kada se menjaju investicioni uslovi vezani za obnovu infrastrukture i voznog parka srpskih železnica, biti ekonomski rentabilna".
Dodaje se da je slična situacija i sa preduzećima vagonogradnje i izrade metalnih konstrukcija.
U Sindikatu se pitaju da li je moguće da Srbiji zaista nisu potrebna preduzeća prerađivačke industrije, građevinarstva, izgradnje puteva, autoputeva i hidro-građevinskih objekata, poljoprivrede, gajenja voća, šumarstva, ribarstva i drugih oblasti.
„Pojedina preduzeća sa te liste ostvaruju dobar nastup na tržištu, njihovi proizvodi su traženi u Srbiji i inostranstvu, ali ona nisu rasterećena dugova, nemaju finansijsku podršku banaka i kreditne linije za izvoz", navodi se u saopštenju.