Povodom Međunarodnog dana bezbednosti na internetu, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, UNICEF i kompanija Telenor predstavili su početak nove kampanje #Prvo razmisli i nastavak saradnje u okviru projekta „Zaustavimo digitalno nasilje”.
Kampanja čiji je cilj sprečavanje nasilja nad mladima preko interneta, trajaće godinu dana i počinje kvizom takmičarskog karaktera o pozitivnim modelima ponašanja i komunikacije na internetu i društvenim mrežama. Tokom naredne četiri nedelje mladi će biti u mogućnosti da putem Fejsbuka spreče promociju nasilja na određenim internet aplikacijama, a za najuspešnije obezbeđene su vredne nagrade.
Kampanju #Prvo razmisli podržali su UNICEF-ovi nacionalni ambasadori Ana Ivanović i Aleksandar Saša Đorđević, automobilista Dušan Borković, košarkaš Boban Marjanović i bloger Boris Trivan, koji edukativnim video-snimcima pružaju znanja o digitalnoj komunikaciji i osnažuju mlade ljude u njihovom usvajanju, kao i sigurnijem ponašanju na internetu.
Generalni direktor Telenora u Srbiji, Uve Fredhajm rekao je da je ova kompanija već osam godina aktivni učesnik rastuće digitalizacije društva sa ciljem da internet učini dostupnim svima: „Ta pozicija donela nam je i privilegiju da se angažujemo, i uz pomoć naših partnera internet učinimo sigurnijim mestom za sve, a naročito za decu i mlade“.
„Sve više dece koristi digitalne alatke za učenje, društveno angažovanje i druženje. Međutim, putem njih se izlažu i novim rizicima — nasilju, neprikladnom sadržaju, nepoznatim ljudima, a rizik za njihov razvoj predstavlja i prekomerna upotreba digitalnih sadržaja. Želimo da obezbedimo sigurnost dece i mladih u digitalnom svetu, ali i da im pomognemo da korišćenjem digitalnih alata ostvare svoja prava na obrazovanje, informisanje i lični razvoj. Ove promene su moguće samo uz široko partnerstvo, a deca i mladi moraju da učestvuju u oblikovanju i predvođenju tih promena“, izjavio je Mišel Sen Lot, direktor UNICEF-a u Srbiji.
Snežana Marković, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja iznela je podatke o rezultatima kampanje „Zaustavimo digitalno nasilje“ u prethodne dve godine: „Projektom Zaustavimo digitalno nasilje obuhvaćeno je više od 4.000 učenika, kao i više od 1.000 nastavnika i isto toliko roditelja. Dosadašnji rezultati pokazali su da je učešće svih sektora neophodno, kao i kontinuirana saradnja škole, roditelja i dece. Inovativni koncept projekta podrazumeva vršnjačku edukaciju, upotrebu digitalnih kanala komunikacije koji su mladima i najbliži, i rešenja koja će osigurati da broj dece i mladih koji poseduju neophodna znanja bude u stalnom porastu.“
Nakon premijernog predstavljanja #Prvo razmisli video snimaka, Ana Mirković, konsultantkinja UNICEF-a i Smiljana Grujić, psiholog i saradnica Jedinice za prevenciju nasilja Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja održale su radionicu sa oko tridesetoro dece iz beogradskih osnovnih i srednjih škola u formi simulacije onlajn-kviza.