Inspektorat za rad Ministarstva za rad i zapošljavanje podneo je prekršajne prijave protiv pravnog i odgovornog lica u preduzeću „Beometalstroj“ iz Beograda, čiji su radnici poginuli u Sibiru. Prijave su podnete zbog prekršaja iz oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu. U toku je i inspekcijski nadzor predstavništva kompanije „Tankmont“ u Beogradu, čiji su radnici angažovani na istom gradilištu u Sibiru.
„Poslednji je primer ovih radnika koji su tragično nastradali – potpisali su ugovore o radu, i ispunjene su neke zakonske odredbe kad je u pitanju Zakon o radu, bar u Srbiji. Verovatno se ispunjavaju i neki uslovi zakona u Rusiji, ali praksa pokazuje sasvim drugačije. Iz izjava radnika možemo da vidimo kakvi su uslovi u kojima žive i u kojima su prinuđeni da rade – to su radovi koji traju, ako smo dobro informisani, po 12 sati, pa i više, a možda samo jedan dan u nedelji imaju za odmor. Ne preduzimaju se odgovarajuće mere bezbednosti ni po pitanju rada, ni po pitanju smeštaja. Sve su to propusti nekih poslodavaca koji u trci za profitom, uzimanjem što većeg kolača od određenih investicija, zanemaruju živote ljudi.“
Svetli primer
Sa druge strane, postoje i svetli primeri sa gradilišta u inostranstvu. Rukovodilac projekta izgradnje poslovnog objekta u Moskvi, Jovo Jelić, za Sputnjik je rekao da firma u kojoj radi vodi računa o svojim zaposlenima, iako to nije slučaj u ostalim građevinskim kompanijama.
Predsednik Samostalnog sindikata radnika građevinarstva Duško Vuković rekao je za Sputnjik da će Sindikat građevinskih radnika zatražiti od Vlade i Udruženja poslodavaca da se upućivanje na rad građevinskih radnika u inostranstvo zakonski reguliše.
Kolektivni ugovor
„Mislim da će Sindikat insistirati na kolektivnom ugovoru za rad u inostranstvu. Postoji zakon u Srbiji koji reguliše upućivanje radnika na rad u inostranstvo i potrebno je da on istrpi određene izmene. Smatram da bi trebalo da imamo kolektivni ugovor, kojim bismo svima onima koji se bave građevinarstvom u Srbiji, a nameravaju da svoje radnike ili neke druge radnike upućuju na rad u inostranstvo, osigurali minimum dobrih radnih uslova, uslova smeštaja, bezbednosti i zdravlja. Država mora da upotrebi sve inspekcijske i pravosudne mehanizme kako bi na neki način napravila red među građevinskim preduzećima. Mislim da je država odgovorna za ovakvo stanje.“
Vuković naglašava da je Sindikat više puta apelovao na građevinske radnike iz Srbije koji žele da rade u inostranstvu da im se obavezno obrate kako bi dobili pomoć ili savet.
„Mi smo deo Svetske internacionale radnika građevinarstva i u svakoj zemlji imamo svoje kolege, uključujući Rusiju. To nam omogućava da se u svim delovima sveta raspitamo i o investitorima i o izvođačima i o uslovima. S druge strane, svim radnicima možemo da damo kontakt lokalnih sindikalnih kancelarija, a ako dobiju napismeno neki ugovor o radu, mogu da donesu da ga pogledamo.“
Vuković u razgovoru za Sputnjik dodaje da je ovo poslednji trenutak kada Srbija, kako je rekao, mora da uskladi svoje aktivnosti, uključujući i oduzimanje licenci pojedinim preduzećima. On je dodao da je smrt šest radnika u jednom danu velika tragedija za njihove porodice, ali i da je u pitanju ogroman gubitak za domaću građevinsku industriju i celu Srbiju.