Šest radnika iz Srbije poginulo je proteklog vikenda u požaru koji je izbio na gradilištu na severu Rusije, dok su, prema poslednjim informacijama, još trojica naših državljana povređena, ali njihovi životi nisu u opasnosti. Povodom tragedije u Sibiru reagovao je Sindikat radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije.
Komentarišući smrt šest srpskih radnika u Rusiji, predsednik Samostalnog sindikata radnika građevinarstva Duško Vuković rekao je za Sputnjik da su nemaština i nizak standard u Srbiji jedan od glavnih razloga zašto se građevinski radnici odazivaju pozivima raznoraznih agencija koje zapošljavaju radnu snagu na gradilištima u inostranstvu.
„Poslednji je primer ovih radnika koji su tragično nastradali – potpisali su ugovore o radu, i ispunjene su neke zakonske odredbe kad je u pitanju Zakon o radu, bar u Srbiji. Verovatno se ispunjavaju i neki uslovi zakona u Rusiji, ali praksa pokazuje sasvim drugačije. Iz izjava radnika možemo da vidimo kakvi su uslovi u kojima žive i u kojima su prinuđeni da rade – to su radovi koji traju, ako smo dobro informisani, po 12 sati, pa i više, a možda samo jedan dan u nedelji imaju za odmor. Ne preduzimaju se odgovarajuće mere bezbednosti ni po pitanju rada, ni po pitanju smeštaja. Sve su to propusti nekih poslodavaca koji u trci za profitom, uzimanjem što većeg kolača od određenih investicija, zanemaruju živote ljudi.“
Vuković je dodao da će Sindikat građevinskih radnika zatražiti od Vlade i Udruženja poslodavaca da se upućivanje na rad građevinskih radnika u inostranstvo zakonski reguliše.
„Mislim da će Sindikat insistirati na kolektivnom ugovoru za rad u inostranstvu. Postoji zakon u Srbiji koji reguliše upućivanje radnika na rad u inostranstvo i potrebno je da on istrpi određene izmene. Smatram da bi trebalo da imamo kolektivni ugovor, kojim bismo svima onima koji se bave građevinarstvom u Srbiji, a nameravaju da svoje radnike ili neke druge radnike upućuju na rad u inostranstvo, osigurali minimum dobrih radnih uslova, uslova smeštaja, bezbednosti i zdravlja. Država mora da upotrebi sve inspekcijske i pravosudne mehanizme kako bi na neki način napravila red među građevinskim preduzećima. Mislim da je država odgovorna za ovakvo stanje.“
Duško Vuković još naglašava i da je Sindikat više puta apelovao na građevinske radnike iz Srbije koji žele da rade u insotranstvu da im se obavezno obrate kako bi dobili pomoć ili savet.
„Mi smo deo Svetske internacionale radnika građevinarstva i u svakoj zemlji imamo svoje kolege, uključujući Rusiju. To nam omogućava da se u svim delovima sveta raspitamo i o investitorima i o izvođačima i o uslovima. S druge strane, svim radnicima možemo da damo kontakt lokalnih sindikalnih kancelarija, a ako dobiju napismeno neki ugovor o radu, mogu da donesu da ga pogledamo.“
Vuković u razgovoru za Sputnjik dodaje da je ovo posledenji trenutak kada Srbija, kako je rekao, mora da uskladi svoje aktivnosti, uključujući i oduzimanje licenci pojedinim preduzećima. On je dodao da je smrt šest radnika u jednom danu velika tragedija za njihove porodice, ali i da je u pitanju ogroman gubitak za domaću građevinsku industriju i celu Srbiju.
U Srbiji će u četvrtak, 12. februara, biti Dan žalosti zbog pogibije šest građevinskih radnika iz Srbije koji su stradali u požaru na ruskom poluostrvu Jamal, saopštila je danas Vlada Srbije. Odluku da četvrtak, 12. februar bude proglašen za Dan žalosti donela je Vlada Srbije na današnjoj sednici.