Razgovori ruskog predsednika Putina, nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Fransoa Olanda mogli bi pokrenuti nacionalni dijalog u Ukrajini, rekao je Lavrov dodavši da ne veruje da Evropa sebi može priuštiti da ignoriše širenje nacionalističkog virusa".
"Regulisanje sukoba podrazumeva inkluzivni dijalog s protagonistima,» smatra ruski šef diplomatije i naglašava da kad je reč o krizi u Ukrajini, zapadni partneri Rusije postupaju drugačije. «Nažalost, naše zapadne kolege su sklone da zatvaraju oči na sve, uključujući i raspirivanje ksenofobije", istakao je ministar.
"Nije nam jasno zašto kad se radi o Avganistanu, Jemenu i Maliju Zapad poziva vlade da se dogovaraju s opozicijom, pa čak i s ekstremistima u pojedinim slučajevima, a kad je u pitanju ukrajinska kriza, postupaju drugačije, praktično povlađujući operaciji sile od strane Kijeva, uključujući i pokušaje pravdanja primene kasetne municije", istakao je šef ruske diplomatije.
Osim toga, po rečima Sergeja Lavrova, Zapad je podržao nemire protiv vlade i državni prevrat u Ukrajini, koji se desio pre godinu dana. Pritom se u nizu zapadnih zemalja sve jače čuju apeli za povećanje vojne i finansijske pomoći Ukrajini i za njeno «uvlačenje» u NATO.
"U Ukrajini su naše američke kolege, a pod njihovim uticajem i EU, preduzeli korake koji su doveli do eskalacije", istakao je šef ruske diplomatije.
Lavrov je rekao da Rusija nije poslala nikakvu vojsku na Majdan u Ukrajini, ali da "znaju ko jeste", dodavši da SAD i Evropa treba da odgovore na pitanje da li će održavati evropsku bezbednost sa Rusijom ili bez nje.
Po rečima Sergeja Lavrova, Zapad već četvrt veka vodi politiku jačanja dominacije i sad je došlo do kulminacije tog procesa.
Neko je ranije rekao da je NATO "najmirnija" alijansa na svetu. A pogledajte šta ce desilo u Jugoslaviji — rekao je Lavrov
S druge strane, Rusija se zalaže za mirno regulisanje situacije u Ukrajini, a za to je, po rečima Lavrova, potreban direktan dijalog između Kijeva i predstavnika DNR i LNR.
"Rusija će i dalje raditi na uspostavljanju mira. Mi se dosledno zalažemo za prestanak borbenih dejstava, povlačenje teškog naoružanja i početak direktnih pregovora između Kijeva, Donjecka i Luganska o konkretnim putevima za obnavljanje zajedničkog ekonomskog, socijalnog i političkog prostora u okviru teritorijalnog integriteta Ukrajine", istakao je ministar.
On je takođe izrazio nadu da će pregovori u Moskvi od 6. februara u vezi s pitanjem regulisanja ukrajinske krize biti uspešni. «Nadam se da će napori koji su preduzeti u Moskvi dati rezultat i da će se situacija zaista smiriti,» — rekao je Sergej Lavrov.
On je naglasio da je struktura evropske bezbednosti potkopana akcijama SAD i njenih saveznika.
«Evropska bezbednost, zasnovana na principima Povelje UN i Helsinške deklaracije, dugo je sabotirana akcijama SAD i njenih saveznika»
Zapad je, prema rečima Lavrova, umesto prave, evropske sigurnosne strukture oblikovao iluzije, pošto se oseća kao pobednik hladnog rata»
Lavrov se osvrnuo i na ujedinjenje Nemačke i rekao da se to desilo "bez referenduma", kao uostalom, i otcepljenje Kosova i Metohije od Srbije. «Obama je rekao da je bilo referenduma na Kosovu. To nije istina»