Od postizanja sporazuma Beograda i Prištine o slobodi kretanja građana, broj Albanaca koji napušta Kosovo iz dana u dan je sve veći.
Prema podacima sa punktova srpske i kosovske policije na Merdaru, Kosovo je od septembra do kraja januara napustilo oko 40.000 Albanaca, dok se u Pokrajinu vratilo oko pet hiljada ljudi.
Na administrativnom prelazu Merdare kod Kuršumlije, kosovski Albanci masovno prelaze u Srbiju, odakle ih kuršumlijski taksisti, autoprevoznici i privatni automobili prevoze do Subotice, javljaju kosovski mediji, i navode da su sela oko Podujeva gotovo opustela.
Prema informacijama iz policije, broj onih koji pešice prelaze administrativni prelaz svakog dana raste, a u velikim pešačkim kolonama su stariji, mlađi, žene i deca.
Centralnu Srbiju Albanci koriste za tranzit, a saborno mesto im je Subotica, iz koje prelaze u Mađarsku, a potom u zemlje Zapadne Evrope.
Albanci napuštaju Kosovo zbog političkog meteža, siromaštva, velike nezaposlenosti i korupcije koja slabi ekonomiju, izjavio je za Sputnjik albanski politikolog Beljulj Bećaj.
„Mislim da su suštinski razlozi bežanja nedostatak ekonomskog razvoja, nedostatak vladavine zakona, povećanje kriminala i korupcije, i nedostatak onoga što je možda donedavno bilo prisutno, a to je nada da će se sve to promeniti.“
Umesto rasprave o smenjenom ministru za povratak i zajednice Aleksandru Jablanoviću, koja je povučena sa dnevnog reda, Skupština Kosova usvojila je Rezoluciju o ilegalnoj migraciji stanovnika.
Rezolucija obavezuje kosovsku Vladu da bez odlaganja preduzme set ekonomskih mera, objašnjava za Sputnjik poslanik pokreta „Samoopredeljenje“ Iljir Deda.
„Trebalo bi da ona obaveže Vladu na preduzimanje konkretnih mera po pitanju ekonomskog razvoja na Kosovu, promenu raznih zakona, kao i povećanje stimulacije za otvaranje novih radnih mesta. Rezolucija je u funkciji zaustavljanja migracije građana Kosova, koja poprima dramatične tokove.“
The "Coalition of Darkness" (PDK/LDK) guarantees the so-called stability for the West, and nightmare for the citizens.
— Ilir Deda (@Ilir_Deda) November 21, 2014
Britanska agencija Rojters javlja da Evropska unija beleži nagli porast broja kosovskih građana koji nelegalnim putem prelaze granice. U januaru ove godine čak 10.000 njih podnelo je zahtev za azil. Tokom čitave 2013. godine azil je zatražilo 6.000 ljudi.
S obzirom na ogroman broj ilegalnih migranata koji dolaze u Mađarsku, gradonačelnik pograničnog mesta Ašotalom, Laslo Toročkaj, predložio je da se oko njegovog sela podigne ograda kako bi se mesto odbranilo od povećanog priliva azilanata.
Toročkaj smatra da Mađarska treba da napravi ogradu novcem iz evropskih fondova kako bi zaštitila svoju granicu.