Dva međunarodna operska festivala u Rusiji – u Kazanju i Krasnojarsku, održavaju se u februaru. Po pravilu, pored predstava i gala koncerata, oni nude niz manifestacija, zanimljivih kako profesionalcima tako i ljubiteljima muzike.
Po čemu su, međutim, 6. „Parada zvezda“ u Krasnojarsku i 33. Šaljapinov festival u Kazanju tako dobri da, kako se u muzičkom svetu smatra, na muke stavljaju i publiku i izvođače kada treba da naprave izbor.
Na svakom se obavezno priprema festivalska premijera, što je za mnoge izvođače prilika da se čuju i uđu u istoriju. Ali, što je važnije, oba festivala su „overena“ imenima koja su vrlo cenjena u međunarodnim muzičkim krugovima. Veliki broj stranih izvođača uverava u visok nivo rusko-evropske kulturne saradnje.
Festival u Kazanju nosi ime legendarnog ruskog basa Fjodora Šaljapina, dok se forum u Krasnojarsku naziva „Parada zvezda“ i svake godine je posvećen nekom velikanu.
Ovoga puta priređen je povodom 90-godišnjice rođenja velike ruske pevačice Irine Arhipove, jedne od najboljih mecosopranistkinja u istoriji moskovskog Boljšog teatra. Arhipova je svojevremeno stekla slavu kao predsednik Međunarodnog vokalnog konkursa „Glinka“, pa pobednici i nagrađeni upravo na tom takmičenju iz raznih zemalja dolaze u Krasnojarsk.
Pored Rusa, to su izvođači iz Francuske, Srbije, Italije i Bugarske koji nastupaju uglavnom u operama u kojima je, kako se obično kaže, blistala Arhipova – Bizeova „Karmen“, ruska remek-dela poput „Borisa Godunova“ Musorgskog itd.
„Parada zvezda“ u Krasnojarsku ima svoje stalne učesnike, među kojima su i Nebojša Babić, solista Opere Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada i francuski dirigent Loran Kampelone, kog je 2014. Udruženja pozorišnih kritičara Francuske proglasilo za Muzičku ličnost godine.
Ali i u Kazanj dolazi mnogo poznatog operskog sveta. Šaljapinov festival smatra se kulturnim brendom Tatarstana, što i ne čudi, s obzirom na to da je Fjodor Šaljapin rođen, odrastao i debitovao u Kazanju.
U znak poštovanja prema geniju i tradicijama ruske opere, u Kazanj su doputovali pevači i dirigenti iz Nemačke, Italije, Austrije, Velike Britanije, Holandije i njujorške „Metropoliten opere“, bez kojih je nezamisliva postavka Geršvinove opere „Porgi i Bes“.
Ovaj internacionalni tim prvoklasnih izvođača objedinjuje na Šaljapinovom festivalu Kazansko pozorište opere i baleta.
„U tome je zalog uspeha festivala“, smatra zamenik direktora Pozorišta, Jurij Larionov.
Larionov kaže da je interesovanje ogromno, tim pre što Pozorište, kako napominje, tridesetak godina stalno nastupa u Evropi i tamo je dobro poznato.
„Prema broju predstava prikazanih evropskoj publici, spremni smo da konkurišemo čak i Marijinskom pozorištu. Svaka predstava je događaj, zato što je naš glavni princip izazvati oduševljenje. Odatle i prepune sale i baleti rasprodati mnogo pre početka gostovanja“, ocenjuje Larionov.
Festivali u Krasnojarsku i Kazanju traju do kraja meseca.