Pugovka, ženka duhouhog ruskog ježa koja živi u zoološkom vrtu u Jekaterinburgu, obećala je ljudima sa Urala rano proleće u ponedeljak, na lokalnom događaju koji podseća na poznatu američku manifestaciju – Dan mrmota.
Sada već čuvena Pugovka (čije ime je ruski deminutiv za dugme), stavljena je na prostirku ispred dva odvojena tanjira sa njenim omiljenim poslasticama, među kojima su bili kajmak, šargarepa i mleveno meso, sa natpisima „rano proleće“, „kasno proleće“, „sunčano“ i „oblačno“.
Oklevajući u početku Pugovka je izabrala „rano proleće“, a onda, dvoumeći se između „sunčano“ i „oblačno“, odlučila se za „sunčano“. Ovo je Pugovkina četvrta godina službe kao prognostičara.
U izjavi jekaterinburškog zoološkog vrta navedeno je da je „ovaj događaj sličan inostranom Danu mrmota i drevnom rimskom Danu ježa, u kojima se prognozira dolazak proleća. Zoološki vrt, međutim, nema mrmota, tako da je za prognostičara izabrana ženka dugouhog ježa Pugovka. Ona je ove godine nastavila sa svojom odgovornom ulogom – da odredi kakvo nas vreme čeka kada počne proleće".
Čuvenu američku manifestaciju Dan mrmota, koja je postala poznata širom sveta zahvaljujući istoimenom filmu iz 1993. godine, u Sjedinjene Američke Države doneli su nemački imigranti.
Po američkoj tradiciji, ako mrmot po imenu Fil napusti jazbinu i ne ugleda svoju senku – nastupiće rano proleće. Ove godine je Fil izašavši iz jazbine ugledao senku, što znači da će zima u Severnoj Americi trajati još šest nedelja.
Poslednjih godina, neki gradovi u Rusiji rešili su da slave ovu manifestaciju po svom – umesto mrmota uzeli su ježa, koji je rasprostranjen u tamošnjim šumama. Severnoamerički mrmoti koji žive u ruskim zoo vrtovima uglavnom prespavaju 2. februar, s obzirom na dugu zimu koja je u Rusiji uobičajena.