Učestvovanje direktora Železnica Rusije Vladimira Jakunjina na konferenciji posvećenoj 70-godišnjici oslobođenja koncentracionih logora u Aušvicu izazvalo je burnu reakciju čeških medija. Oni se šarene od naslova „Sramota!“, „Rovarenje špijuna“.
Sama figura Jakunjina, koji se smatra bliskim drugom Vladimira Putina, nije jedino što ih nervira. Salva optužbi se, po ko zna koji put, sručila na predsednika Miloša Zemana zbog toga što je ruskog lidera pozvao na svečanosti u Prag i zbog težnje da sačuva treznu glavu u sankcijama izazvanoj evropskoj groznici.
„Biti ili ne biti?“ Ekonomski se družiti ili ne družiti s Rusima? Ovo, skoro hamletovsko pitanje je podelilo češko rukovodstvo.
Pragmatični premijer Bohuslav Sobotka ne krije negativan odnos prema sankcijama, naziva ih „besmislenim“ i čak je uspeo da za Češku u Briselu izvojuje izuzetak od opštih mera ograničenja. Međutim, vlada stalno ulazi u klinč sa Ministarstvom spoljnih poslova.
Mediji samo što su objavili: anonimni izvor u spoljnopolitičkom nadleštvu izrazio je nezadovoljstvo zbog toga što će u Pragu zasedati bilateralna komisija o saradnji u kojoj će učestvovati ministar industrije i trgovine Ruske Federacije Denis Manturov i njegov češki kolega Jan Mladek. To, kažu, dovodi u opasnost poziciju premijera uoči martovskog samita EU, gde će se rešavati pitanje o novim antiruskim sankcijama. Zna se da je Brisel stavio embargo na susrete s Rusima na nivou vlada. A Sobotkin kabinet dozvoljava sebi takvu slobodu…
„Nikad u istoriji niko ništa nije postigao sankcijama. To je metod sile koji nanosi štetu onome protiv koga se primenjuje, ali još više onome ko ga primenjuje. Sankcije su 1968. godine bile primenjene prema Kini, a ni danas zvanično nisu ukinute. One Kini nisu donele nikakvu štetu, gde je sad Kina, a gde smo mi? Uveren sam da je uticaj sankcija na Rusiju vrlo ograničen, a naši izvoznici neuporedivo više pate zbog njih. Da, neki nam stalno ponavljaju da izvoz u Rusiju iznosi samo četiri odsto ukupne količine isporuka u inostranstvo. Ali niko i nikad nije računao koliko izvozimo u Nemačku ono što se posle reeksportuje u Rusku Federaciju. A nemačke isporuke su vrlo značajne – do 15 odsto sve robe i namirnica koje SRN izvozi“.
„Češka se uvek poslušno potčinjavala svim nalozima Evropske komisije. Sankcije tek što su stupile na snagu, dotakavši se i oblasti vojnih komponenti. Međutim, bukvalno nedelju dana kasnije smo saznali da su na sajmu u Moskvi potpisana dva ugovora o kupovini 70 ruskih helikoptera za Ministarstvo odbrane SAD. Ne kažem da je Češka mogla da isporuči ove mašine – mi ih ne proizvodimo. Ali, zašto je jednom dozvoljeno ono što je drugom zabranjeno? Mi, Česi, pre svega treba da imamo u vidu interese svoje ekonomije. A proširenje i pooštravanje sankcija će dovesti do stvarnog pada proizvodnje, što nam nipošto ne ide u prilog.“