Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je da što pre treba otvoriti pitanje imovine na Kosovu i Metohiji, da Srbija ne bi došla u situaciju da joj imovina bude oduzimana preko noći.
U poslednji čas Kombinat Trepča izuzet je iz predloga zakona o javnim preuzećima, kojim je Priština nameravala da preuzme Trepču.
Vlada Kosova povukla je iz procedure izmene Zakona o javnim preduzećima jer u njima nisu precizno definisani rokovi i obaveze koje Kombinat "Trepča" ima prema kreditorima.
Premijer Kosova Isa Mustafa tvrdi, da je Trepča dužna 1,4 milijardi evra.
On tvrdi da će Vlada obezbediti novi predlog zakona o javnim preduzećima u kojima će biti precizirana pitanja u vezi sa pretvaranjem "Trepče" u javno preduzeće.
Prema pisanju kosovskih medija, Priština je odložila odluku o Trepči pod međunarodnim pritiskom, a prema rečima premijera Srbije Aleksandra Vučića intenzivnih razgovora bilo je i u Beogradu. On smatra da je odlaganje rasprave u Skupštini rezultat minimalnih pomaka koje je naparavila Vlada Srbije.
“Mi smo imali intenzivne sastanke i veoma naporne dane. Razgovarali smo sa predstavnicima međunarodne zajednice I videćemo šta još možemo da uradimo“, rekao je Vučić.
Premijer je poručio da pitanje imovine na Kosovu i Metohiji treba što pre pokrenuti.
Pitanje imovine u toj pokrajini još nije otvoreno i Vlada Srbije zahteva da se ta tema što pre otvori, a ne da nam imovina bude oduzimana preko noći, a da o tome ništa ne znamo, da se pravimo da ništa ne vidimo, pa kad nam sve bude oduzeto, da neko kaže "Hajde sada da otvorimo pitanje imovine pa se sada borite za dva mala kombinata na severu Kosova".
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić tvrdi da bi jednostrani prelazak kombinata "Trepča" u vlasnisštvo Kosova za Srbiju bio neprihvatljiv.
„Ovo je jedna od situacija kad treba da pokažemo zube, da podvučemo liniju i kažemo: Dalje nećete moći”, rekao Đurić.
On smatra da međunarodna zajednica imaj dosta razumevanja za naše stavove, “zbog toga što iako se oni sa nama generalno ne slažu oko statusa Kosova, poštuju privatnu svojinu".
Ova svojina je nedvosmisleno najvećim delom na Fondu za razvoj, zatim na bankama i još nekim domaćim privrednim subjektima iz Srbije, rekao je Đurić i dodao da bi "otimanje, konfiskacija "Trepče" bila neprihvatljiva u političkom smislu" i da potkopava same temelje Briselskog sporazuma.
"O čemu možemo da se dogovaramo ako bi pokrajinska vlada usvojila odluku kojom ima ovlašćenje da svako društveno preduzeće, ne samo "Trepču", pretvori u javno preduzeću u stoprocentnom vlasništvu takozvane Republike Kosovo", zapitao je Đurić.
Za to vreme zaposleni u Treči strahuju da će ostati bez posla a prema navodima direktora Jovana Dimkića oko 3000 zaposlenih izdržava više od 20.000 Srba na Kosovu.
“Mi smo u komunikaciji sa ovlašćenim predstavnicima Srbije i preduzimaćemo sve mere na zastiti naših interesa, onako kako situacija to zahteva”, kaže Dimkić za “Sputnjik”.