Protesti su prerasli u sukob demonstranata i policije u kom je povređeno oko 170 osoba, od toga 72 policajca, a privedeno oko 100 ljudi, uključujući i gradonačelnika Prištine Špenda Ahmetija. Demonstranti su bacali kamenice i molotovljeve koktele, a policija je odgovorila vodenim topovima. Okupljeni su nosili parole: Bez Trepče nema države“, „Trepča je naša, a ne srpska“, „Isa (premijer Mustafa) je sluga Srbije“, „Jablanović napolje“…
Iako je protest, navodno, organizovan zbog izjave Jablanovića od 6. januara da su divljaci oni koji su sprečili raseljene Srbe iz Đakovice da na Badnje veče posete domove i crkvu, šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić smatra da je to bio povod, a da je uzrok nešto sasvim drugo:
„Albanske političke elite predugo su pričale ljudima na KiM samo o tzv. nezavisnosti, o velikim nacionalističkim snovima, a premalo su se bavile ekonomijom, rešavanjem problema i račun za to ispostavlja se ovih dana na ulicama Prištine“, kaže on za Sputnjik i dodaje da unutrašnje, očito veoma ozbiljne nagomilane socijalne probleme treba da rešavaju same stranke na Kosovu i Metohiji i da je veoma važno da se ne dozvoli prelivanje ovih demonstracija u nemire širih razmera.
On je ocenio da je učešće srpskih predstavnika u pokrajinskoj vladi do sada bilo konstruktivno i da ne može biti korišćeno kao izgovor za bilo kakve nerede i nasilje.
„Mi želimo da mnogo šire probleme na Kosovu i Metohiji koji proizilaze iz sukoba koje smo imali sa Albancima prethodnih petnaestak godina rešavamo kroz proces dijaloga. Taj dijalog smo spremni da vodimo svugde i na svakom mestu i uveren sam da budućnost i za Albance, i za Srbe na KiM leži u rešavanju problema i u razgovorima“, naveo je Đurić za Sputnjik.
Politički analitičar Dušan Janjić smatra da je razloge za proteste moguće tražiti u dugoročno lošoj socijalnoj situaciji, ali da su ovi protesti bili pre svega politički.
„Oni služe za to da ’Samoopredeljenje‘ ponovo mobiliše birače, okupira kosovsku javnost i da dobrim delim uspori ili dovede u pitanje kredibilitet vlade. Dakle, nije ideja rušenje vlade niti će doći do rušenja vlade“, kaže Janjić za Sputnjik.
On ukazuje da su Jablanović i Trepča „skoro idealni povodi“ za mobilizaciju Albanaca i podseća da je Trepča, gde su 1989. štrajkovali albanski rudari, postala simbol odvajanja od Srbije.
„Tu se šalje ne samo nacionalna poruka — nacionalna jer skoro da nema Albanca koji se neće priključiti ili neće imati simpatije za Trepču- ali se šalje i socijalno-ekonomska poruka“, navodi Janjić.
Prema njegovom mišljenju, nije tu toliko Jablanović napadnut kao Srbin, koliko se zapravo stavlja na test da li je Mustafa nezavisan od Beograda, jer se u albanskoj javnosti i u „Samoopredeljenju“ smatra da Mustafa ne sme ništa da uradi bez Beograda i da ga Srpska lista ucenjuje.
U Prištini su i pre desetak dana, na poziv opozicionih stanaka i građanskih organizacija, održane demonstracije sa istim zahtevima. Vlada u Prištini, na sednici u četvrtak, nije ni postavila razrešenje Jablanovića na dnevni red a kosovski premijer je pozvao građane Kosova da izražavaju zabrinutost u vezi sa problemima i traže rešenja institucionalnim putem.
Potpredsednica vlade Srbije I ministarka građevine Zorana Mihajlović poručila je da Srbija neće odustati od Trepče i da razgovore o imovini treba početi što pre. Mihajlovićeva je istakla da je Srbija i do sada pokazala da je faktor stabilnosti i dodala da Beograd poštuje sve što se dogovara u Briselu, pa očekuje da se to poštuje i na svakoj drugoj strani.
Prema ranijim najavama, sledeća runda razgovora Beograda i Prištine trebalo bi da bude održana 9. februara.