To je centralni projekat 2015. godine, koja je inače proglašena Godinom književnosti u Rusiji. Kao resurs ruskog Interneta, Nacionalna elektronska bibilioteka objedinjuje 33 biblioteke Rusije. Pre svega, ovo je kolekcija Ruske državne biblioteke, koja je operater eletronskog projekta, a takođe i velike institucije — naravno, u obliku elektronskih resursa, — kao što je Ruska nacionalna biblioteka u Peterburgu, Državna javna naučno-tehnička biblioteka, a takođe i nekoliko regionalnih biblioteka.
Sada se u ovoj „elektronskoj kolekciji“ može naći više od milion kopija knjiga, kao i arhiva disertacija i autorskih referata ruskih naučnika koji su bili izdati u poslednjih 15 godina. Uzgred, upravo toliko vremena radi se na formiranju Nacionalne elektronske biblioteke, a puštanje u rad u režimu testiranja, samo je jedan od koraka do rada biblioteke „punom parom“. Naravno, nadležni su se postarali da rad biblioteke započne pred početak Godine literature, zato što zadaci nove elektronske biblioteke i jesu u vezi sa zadacima Godine literature u celini. Komentariše ruski pisac Jurij Poljakov:
„Mislim da su osnovni zadaci sledeći: ako ovo neće potpuno vratiti, a onda će u krajnjoj meri povećati interesovanju ka čitanju. Pri tome, ovde mislim na ozbiljno čitanje, mislim na knjige na visokom umetničkom i stručnom nivou. I ovo će takođe, stimulisati razvoj literaturne zajednice. I još jedan važan momenat — to je aktiviranje distribucije knjiga.
Sada mnogi ljubitelji knjiga spore da li su biblioteke ili prodavnice knjiga uspešnije kao distributeri? Imajući u vidu veličinu države, onda su to ipak verovatno biblioteke, jer prodavnica knjiga nema toliko mnogo koliko bi trebalo biti. Ali, kao što znamo, i situacija sa bibliotekama mogla bi biti mnogo bolja, obzirom da se one nedovoljno brzo popunjavaju novim knjigama — i što se tiče umetničke i naučne literature. Savremeni izvor znanja za mnoge od nas, naravno je Internet. Zato je stvaranje upravo jedne sveobuhvatne biblioteke u elektronskom vidu koja se tiče svih oblasti ljudskog znanja na ruskom jeziku — apsolutno logično.“
Ako govorimo o novim izdanjima, onda se odmah javlja pitanje o autorskom pravu, koje može da uspori razvoj ovog elektronskog resursa. Tako da bi zakon o autorskom pravu, verovatno takođe trebalo da bude promenjen. U svakom slučaju, šef vlade Dmitrij Medvedev, koji je prisustvovao na prezentaciji, izneo je svoj vrlo konkretan stav:
„Nisam uveren, da kanon autorskog prava, koji je stvoren krajem 19.i početkom 20.veka, u jednoj potpuno drugačijoj intelektualnoj i ekonomskoj epohi, u punoj meri odgovara našoj digitalnoj epohi. Zato borba za to, da se autorsko pravo očuva u tom formalno-kanonskom vidu, po meni neće biti ovenčana uspehom, upravo zato što se informacije sada šire izvanredno brzo.“
Omogućiti brzinu dobijanja informacija u raznim oblastima znanja putem čitanja u bilo kojoj tački sveta, gde je dostupan ruski segment Interneta — zadatak je Nacionalne elektronske biblioteke. Ona bi morala da odigra važnu ulogu u stvaranju jedinstvenog kulturnog prostora koji mora objediniti Ruse i sve ljude sveta koji govore ruski jezik.