Kina aktivno se radi s Južnom Korejom. Manje s Japanom. Tamo češće bivaju pozvani pojedini naši naučnici, iako se radi i sa konkretnim firmama, kao što je Samsung, na prečišćavanju izduvnih gasova, jer je njihova ekološka situacija složena, i drugo…
Sa stručnjacima iz azijskog regiona naučnici Ruske Federacije nameravaju da sarađuju u najrazličitijim oblastima – od kosmosa do poljoprivrede, saopštio je potpredsednik RAN, šef Instituta za kosmička istraživanja Lav Zeljoni:
„Planiran je susret s predsednikom Akademije nauka Vijetnama. Planirano je razmatranje svih mogućih linija saradnje, uključujući oblasti poljoprivrede i medicine. Želimo da predložimo istraživanje u fizici jonosfere“, kaže Zeljoni.
Naučni mejnstrim RF su kosmos i energetika. Vlada treba da odobri Federalni kosmički program 2016-2025, koji je sastavio Roskosmos. U njemu se, po rečima Zeljonog, između ostalog radi o programu ExoMars s planiranim lansiranjem kosmičkih aparata 2016-17. i 2018-20. godine. Važnu komponentu će takođe predstavljati i proučavanje Meseca, možda zajedničko s Evropskom kosmičkom agencijom.
„Na Mesecu nam predstoji rešavanje mnogih zanimljivih zadataka – i fizičkih, i naučnih, čak i filozofskih. Zato što nameravamo da istražujemo oblasti u kojima se može sačuvati materija koju na Mesec donesu komete, a koja može sadržati organske elemente. Odnosno, možemo da dobijemo ključne informacije o poreklu života u našem Sunčevom sistemu“, objašnjava stručnjak.
Zadaci energetičara su podjednako ambiciozni. Energetska strategija Rusije do 2035. godine usmerena je na prelazak od sirovinske varijante razvoja ekonomije ka resursno-inovacionom. Akcenat je stavljen na kompleks nafte i gasa, koji ima niz prednosti: najmoćniju mineralno-sirovinsku bazu na svetu, modernu infrastrukturu, visokokvalifikovane kadrove, a što je glavno, omogućava maksimalno brzu isplativost uloženih sredstava.