Ovako analitičar Branko Pavlović tumači nagađanja da je američki predsednički kandidat Donald Tramp sam sebi „namestio“ atentat radi rejtinga. Pavlović na pokušaj ubistva bivšeg i potencijalno budućeg američkog predsednika gleda kao na plod organizovane i dugo sprovođene kampanje mržnje „svih protiv svakoga“ koja je zavladala Sjedinjenim Državama.
Kada je reč o kampanji mržnje protiv Trampa, Pavlović podseća da je ona krenula od prvog trenutka kada je delovalo da će on pobediti Hilari Klinton u predsedničkoj trci, pa do današnjeg dana. Ta kampanja ne prestaje i kroz nju se dobija mogućnost regrutovanja pojedinaca koji bi bili spremni i na pokušaj ubistva.
Iako Pavlović smatra da su službe bezbednosti zakazale dozvolivši sebi da ne kontrolišu krov sa kojeg postoji vizuelni kontakt sa binom odakle govori štićena osoba, odnosno Tramp, on sam se odlično pokazao u čitavoj situaciji.
On smatra da će sada uslediti i ogroman priliv novca za Trampovu kampanju koja će doći od građana u vidu podrške republikancima. Republikanska partija sledeće nedelje organizuje svoju konferenciju gde će sigurno prikupiti strahovite ovacije i podršku. Što se same kampanje tiče, Pavlović sve ovo ocenjuje kao, najverovatnije, odlučujuće momente u pravcu Trampove pobede.
Ovo će uticati na neodlučne da se priključe glasanju za Trampa, a jedan deo onih koji nisu za Trampa će reći da je ovo ipak previše. Drugi deo onih koji nisu za Trampa, a to je ipak veliki broj ljudi, govore redovno kako Trampa i njemu slične treba pobiti. Ta ideja da treba ubiti političkog protivnika neguje se u Americi već duži niz godina.
Amerika je, kako ističe naš sagovornik, strahovito zadojena mržnjom. Pavlović podseća na sve šta se dešavalo sa pokretom ,,Blek lajvs meter", koji je samo jedan od mnogih kroz koji se dokazalo da su razni nivoi drštva preplavljeni mržnjom. U svemu tome, Tramp je za deo američkog naroda simbol najgore i najveće opasnosti po njihovu budućnost, što kako tvrdi Pavlović, uopšte nije tačno.
Branko Pavlović pokušaj ubistva Trampa smatra posledicom duboke države, ali duboke države koja se otela kontroli, gde je cilj napraviti sistem u kome nema slobodnog mišljenja. Ta mašinerija se, kaže naš sagovornik, ne bavi nikakvim strateškim interesima, već eliminacijom svake ideje svakoga ko razmišlja svojom glavom, što Tramp upravo simbolizuje.
Tome da atentat neće uticati na promenu Trampovog pristupa predsedničkoj kampanji najbolje svedoči, smatra Pavlović, njegova prvobitna reakcija, gde je on još u prvim sekundama nakon atentata jako pribrano reagovao. Tramp praktično do kraja kampanje ne mora više ništa ni da uradi, osim da ne odustane od bilo čega o čemu je do sada govorio i njegova pobeda biće neminovna, zaključuje Branko Pavlović.