Prema njegovim rečima, nije slučajno što se ne samo politička, već i trgovinsko-investiciona aktivnost premešta iz evroatlantskog regiona u Evroaziju i azijsko-pacifički region.
„Prirodna želja novih svetskih centara da aktivno učestvuju u donošenju globalno značajnih rešenja potkrepljuje se rastućim ekonomskim potencijalom, rekao bih, svih ovde predstavljenih država“, ocenio je ministar.
Lavrov je, pored toga, ocenio da proširenje BRIKS-a nije zamišljeno u cilju stvaranja nove diktature svetske većine, već nasuprot, članice organizacije otvorene su za ravnopravan dijalog.
Prema rečima ministra, posebna pažnja biće posvećena nesmetanom pridruženju novih članica BRIKS-a uobičajenim aktivnostima organizacije.
Diplomata je zaključio da je BRIKS organizacioni princip za zemlje globalnog Juga i Istoka koji počiva na vanblokovskoj osnovi i principima ravnopravnosti, a Rusija u njemu vidi uporište multipolarnog sveta.
Grupa BRIKS je od svog osnivanja 2006. godine prošla dva talasa širenja.
Prvobitnoj postavi, koja je uključivala Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu, pridružila se Južnoafrička Republika 2011. godine. U avgustu 2023. još šest zemalja (Egipat, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Etiopija i Argentina) pozvano je da se pridruži bloku, ali je Argentina krajem decembra odbila da se pridruži. Od 1. januara u BRIKS predsedava Rusija.