Izložbu autora Nikole Radosavljevića, kustosa u Muzeju žrtava genocida, čini izbor od oko stotinu umetničkih dela koja se, prvi put od osnivanja Muzeja 1992. godine, predstavljaju javnosti.
Izloženi radovi predstavljaju spomenike jednog vremena i podsetnike na velike tragedije i genocid koji su zauvek obeležili naš narod.
Materijal Zbirke prikupljan je još od osnivanja Muzeja, koji je faktički počeo da radi tek 1995.godine. Građa je tokom čitavog tog razdoblja pa sve do danas nabavljana putem poklona, akvizacija i otkupa.
Izložba uvodi posetioca u svet umetnosti i istorije gde svaka crta lica govori više od stotine stranica pisanog dela.
Crtež Ismeta Mujezinovića, koji prikazuje otmicu deteta iz majčinog naručja, nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Izraz patnje i bola, bez obzira da li se radi o ženama, deci ili vojnicima, prikazan na izloženim crtežima, rečima se teško može dočarati.
Maketa za Spomenik stradalim đacima i profesorima u Kragujevcu Miodraga Živkovića.
Prvi list iz mape crteža Đorđa Andrejevića–Kuna nosi ime „Partizani“ prikazuje grupu od tri borca, bratski srodnih likova, koji s puškom na leđima idu ka pobedi.
Detalj grafike na kojoj su prikazani užasi koncentracionih logora
Detalj slike Peđe Đakovića "Logor Staro sajmište". Pogled na izmučena tela i očaj koji se ogleda na licima zatvorenika Logora posetiocima izložbe "govori" o strahotama Sajmišta i drugih logora u kojima je jedino smrt bila izvesna.
Vajar Nandor Glid kroz svoje skulpture univerzalnim jezikom iskazuje najjednostavniju istinu - čoveku najviše zla može da načini drugi čovek.
Izložba "Mostovi svetlosti – Izbor iz Zbirke umetničkih dela Muzeja žrtava genocida" će biti otvorena do 17. januara 2024. godine