Najveće gubitke Ukrajina bi mogla da pretrpi zbog poljskog embarga, koji uključuje pšenicu, kukuruz, pšenično brašno, repicu, suncokretovo seme, kao i krmiva. Prošle godine u periodu od septembra do decembra Poljska je od Ukrajine kupovala ovu robu u proseku za 112 miliona dolara.
Zabrana Mađarske obuhvata uvoz 24 vrste proizvoda, uključujući žitarice, nekoliko vrsta semena, šećer, ulje i med, a Ukrajinu bi mogla da košta 89 miliona dolara mesečno, što je prosečna količina ukrajinske robe kupljene krajem prošle godine. Slovačka je zabranila uvoz samo pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta, pri čemu je Ukrajina u proseku u poslednja četiri meseca 2022. godine izvozila ove robe u vrednosti od 26,4 miliona dolara.
Ukrajina će pretrpeti glavne potencijalne gubitke od embarga istočnoevropskih zemalja na kukuruz – kupovina ove žitarice od ove tri zemlje u proseku je iznosila 100 miliona dolara mesečno krajem prošle godine. Drugi proizvod po značaju je uljana repica, čija je prosečna mesečna vrednost uvoza iznosila oko 74,5 miliona dolara u periodu septembar-januar 2022. Značajan iznos za sve zemlje davao se i na seme suncokreta (25,6 miliona dolara mesečno), pšenicu (16,2 miliona dolara mesečno), a za Mađarsku i suncokretovo ulje (3,5 miliona dolara).
Sve u svemu, zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine od strane Mađarske, Poljske i Slovačke mogla bi koštati ovu zemlju u proseku 227,2 miliona dolara mesečno. To je skoro isti iznos koliko je od tranzita gasa za tromesečje prošle godine dobijao „Naftogas“ – 234,4 miliona dolara, sledi iz analize izveštaja kompanije.
Evropska komisija je 15. septembra odlučila da ne produžava ograničenja na uvoz četiri vrste ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda u nekoliko pograničnih zemalja EU, ali je Kijev obavezala da uvede mere kontrole izvoza. Posle toga, vlasti Slovačke, Mađarske i Poljske objavile su da jednostrano produžavaju zabranu. Mađarska je proširila zabranu na nacionalnoj osnovi; na spisku se nalaze 24 proizvoda kojima je zabranjen uvoz. Osim žitarica, na listi su razne vrste mesa, živina, jaja, med, povrće i vino.
Ukrajinsko Ministarstvo ekonomije je posle odluke Mađarske, Poljske i Slovačke da zabrane uvoz ukrajinskog žita objavilo da je Kijev podneo žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) protiv tih zemalja.
Više o tome kome je namenjeno ukrajinsko žito s uranijumom pogledajte u emsiji „Moj pogled na Rusiju“: