Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske najavio je da će tokom zajedničke sednice Vlada Srbije i RS 4. avgusta u Banjaluci, biti razgovarano i o Kristijanu Šmitu, odnosno, kako je rekao, o izjednačavanju ocene o Šmitu. Za Srpsku, on nije visoki predstavnik BiH, s obzirom da mu mandat nije potvrđen u SB UN.
Važan bi bio ujednačen stav o Šmitu
Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da je ocena Dodika da bi Srbija i Srpska trebalo da izjednače stav po pitanju Kristijana Šmita, izuzetno važna.
„To je u suštini ne samo posledica pritisaka koje smo u poslednjih nekoliko meseci videli od strane Zapada i samog Šmita na Banjaluku, već je jedna dugoročna potreba da Beograd i Banjaluka u potpunosti spreče bilo kakve pukotine u zajedničkim pogledima na ključne elemente u BiH. Svakako da je pogled na Kristijana Šmita nešto što je tu izuzetno važno,“ ističe Mitić.
On podseća da Banjaluka potpuno opravdano ne priznaje Šmita za visokog predstavnika u BiH, s obzirom da on nije dobio odobrenje SB UN, zbog stava Kine i Rusije, i samim tim se nelegalno predstavlja kao takozvani visoki predstavnik u BiH.
Zapad i Sarajevo bi da zavade Banjaluku i Beograd
„Ovo pitanje je izuzetno važno baš zbog toga što i sam Šmit ali i određeni elementi na Zapadu i Sarajevu pokušavaju da igraju na kartu stvaranja razdora između Beograd i Banjaluke. Dakle, važno je da se ovo pitanje reši što pre, posebno u ovako teškoj poziciji u kojoj se trenutno nalaze i Beograd i RS, Srbija po pitanju KiM, a Banjaluka zbog Šmita i praktično celokupnog Zapada. Nužno je da se smanje pukotine između Beograda i Banjaluke koje postoje u određenim procenama,“ stav je sagovornika Sputnjika.
Da li će takav stav, dodaje Mitić, moći da bude prihvaćen u Beogradu teško je reći ali je sigurno da Banjaluka neće skrenuti sa kursa koji je sebi zacrtala.
„U nedavanoj studiji koju smo kolega i ja uradili za Centar iz RS, upravo smo naveli da je važno kako će Beograd po pitanju Šmita da se postavi prema Banjaluci i da li će taj odnos moći da izjednače. U neku ruku, dobro je da se ide u tom pravcu. Bilo bi važno da Beograd prihvati ocenu RS apropo Šmita ali teško je oceniti da li će se to sada desiti s obzirom na pritiske koje Beograd trpi da Dodika i RS tretira kao problem u BiH, a ne samo Šmita i njegov položaj i poteze,“ naglašava Mitić.
Pravo je na našoj strani, ali i zapadni pritisci
Tako da, zaključuje naš sagovornik, ovo pitanje nije jednostavno ali svakako bi bilo veoma važno i za srpski položaj po pitanju Kosova i Metohije i za Banjaluku po pitanju RS da se ovaj stav izjednači.
„To bi pre svega značilo da se Kristijan Šmit ne tretira ko visoki predstavnik u BiH jer on to i nije jer nije izabran u SB UN. To je nešto što ne može da se porekne osim u kreativnim interpretacijama zapada na koje smo na žalost navikli“, podseća on.
Vučić sa delegacijom u Banjaluku dolazi 3. avgusta kada će i započeti sastanci na kojima će se razgovarati o najvažnijim pitanjima u okviru sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama. Drugog dana posle sednice u Prijedoru će biti obeležen Dan sećanja na stradale i prognane u akciji „Oluja“, kome će prisustvovati delegacija iz Srbije što, što po oceni Dodika potvrđuje puno uvažavanje i partnerstvo.