„Jezgro svakog sporazuma će za Ukrajince biti sposobnost da se brane i obuzdaju agresiju. Za to će im biti potrebna borbena moć i mi na to i fokusiramo našu pažnju“, rekao je on na pres konferenciji u Pentagonu govoreći o rezultatima sednice mnogostrane kontakt grupe koju je osnovao Zapad za koordinaciju isporuka oružja Kijevu.
Dodao je da će oko toga biti formiran bilateralni sporazum i da će taj posao Zapad morati da zajedno obavi, a ne jedna država. Detalje nije istakao, ali je potvrdio da Vašington već sarađuje sa Kijevom povodom takvih, navodnih, garancija bezbednosti.
Prema njegovi rečima, Zapad pokušava da ojača Oružane snage Ukrajine u bliskoj budućnosti, kao i da im obezbedi potencijal za samoodbranu i obuzdavanje agresije.
„U nekim slučajevima, pošto smo uložili kapital u nešto što još uvek treba da se proizvede, znači da se to materijalizuje posle nekoliko meseci ili u nekim slučajevima godinu dana. Međutim, to će doprineti stvaranju potencijala koji će Ukrajini biti potreban u budućnosti“, dodao je američki ministar, ali nije otkrio detalje.
Zemlje NATO-a odobrile su 11. jula višegodišnji paket podrške Ukrajini, koji se sastoji od tri tačke: plan pomoći za postizanje kompatibilnosti ukrajinskih Oružanih snaga sa standardima NATO-a, stvaranje Saveta NATO-Ukrajina i potvrda prava Ukrajine da se pridruži Severnoatlantskom savezu, bez prethodnog sprovođenja akcionog plana za postizanje članstva.
Istovremeno, nije naznačen vremenski okvir za ulazak Ukrajine u blok, na čemu je Kijev insistirao. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je, naprotiv, rekao da je za Ukrajinu „sada najvažnije da opstane kao suverena država u Evropi, inače razgovor o članstvu u NATO uopšte neće imati smisla“.