„Naravno, mnoge zemlje su saopštile da ne bi podržale takav korak zbog zakonskih obaveza. Smatram da razlika u mišljenju o isporuci jedne konkretne vrste municije nije značajno uticala na istorijski stabilno, trajno jedinstvo NATO-a. Rekao bih da su glasine o 'smrti jedinstva Alijanse' preuveličane“, rekao je Salivan.
On je ponovio da će isporuka kasetne municije Kijevu biti privremena mera dok se ne poveća proizvodnja konvencionalnih granata i obnove zalihe.
„Pre nekoliko meseci počeli smo ozbiljno da povećavamo proizvodnju municije. Čim je bude onoliko koliko je potrebno da se zadovolje potrebe Ukrajine, neće više biti potrebe za isporukom kasetne municije“, rekao je Salivan.
O kasetnoj municiji
Ranije je Vašington saopštio da će isporučiti Ukrajini kasetnu municiju. Kasetna municija je zabranjena međunarodnom konvencijom koju su ratifikovale 123 zemlje, dok SAD i Ukrajina nisu ratifikovale ovu konvenciju.
Prema podacima ruske vojske, Oružane snage Ukrajine su već koristile kasetnu municiju prilikom granatiranja Donbasa. Prema rečima portparola Ministarstva odbrane Rusije Igora Konašenkova, to govori o tome da je zadatak ukrajinskih vojnika ubistvo maksimalnog broja civila.
Protiv korišćenja kasetne municije su istupile UN, a njenu isporuku Kijevu nisu podržale Nemačka i Austrija.