Kremlj je još prošlog meseca saopštio da je cilj Rusije da demilitarizuje Ukrajinu završen jer ukrajinske snage sve manje koriste svoje oružje i sve više onog kojim ga snabdevaju zapadne zemlje.
Drugim rečima, ukrajinska odbrambena industrija uskoro će potpuno prestati da postoji, jer ne proizvodi ništa, a Kijev svo oružje, vojnu tehniku i municiju uvozi iz stranih zemalja.
Samim tim, planovi ukrajinskih vlasti da povećaju proizvodnju naoružanja i pretvore zemlju u "arsenal slobodnog sveta", kako je to najavio Aleksandar Kamišin, ukrajinski ministar za stratešku industriju, može se tumačiti i kao trgovina i „podizanje cene“ pred samit NATO-a u Vilnjusu.
„Ako se osvrnemo na istoriju ukrajinske vojne industrije onda ćemo uvideti da namenska industrija Ukrajine redovno proglašava neke nove transformacije u svom radu. Ako je još devedesetih i početkom dvehiljaditih godina ukrajinski vojno-industrijski kompleks zaista nešto značio, onda je u poslednjoj deceniji, a posebno tokom ruske specijalne operacije, značajno izgubio svoje tehnološke mogućnosti“, kaže Aleksandar Mihajlov, šef ruskog Biroa za vojno-političke analize.
Ovaj ekspert napominje da je posle raspada Sovjetskog Saveza na teritoriji Ukrajine ostao veliki broj vojnih fabrika. To je, kako je ocenio, bilo „ozbiljno nasleđe“.
„Ako se ne varam, oko 450 preduzeća radilo je na proizvodnji vojnih proizvoda i proizvoda dvostruke namene, a zatim je njih 130 ušlo u sastav ‘Ukroboronproma’. Međutim, od 2010.-2012. godine ta preduzeća su metodično ‘ispala’ iz tog velikog proizvodnog ciklusa kako oružja, tako i municije, uključujući i prizvođača aviona ‘Antonov’ i raketna preduzeća, i preduzeća koja su proizvodila municiju. U principu, Ukrajina je dobila najveće nasleđe od vojno-industrijskog kompleksa Sovjetskog Saveza. Podsetiću da je 1996-1997. Ukrajina prvi put ušla u prvih pet svetskih izvoznika oružja, ali oni su tada rasprodavali sovjetske zalihe, rasprodavali su dokumentaciju, sve sovjetsko je bilo rasprodato“, navodi Mihajlov.
Plan ukrajinskih vlasti je da povećaju proizvodnju naoružanja i pretvore zemlju u "arsenal slobodnog sveta"
© Sputnik / Ilья Pitalev
/ Zapadno oružje legitimna meta
Zbog toga što je sve rasprodato, a proizvodnja je stala, Ukrajinci više nisu imali šta da ponude svetu.
„Više puta sam putovao na međunarodne vojne izložbe i videli smo kako se ukrajinska prezentacija drastično smanjuje. Poslednji put sam bio na ukrajinskom štandu u proleće 2023. godine u Abu Dabiju, gde nisu imali šta da pokažu. Tu su sedela tri nesrećna ukrajinska predstavnika i bila su predstavljena samo dva proizvoda modela ‘Antonov’ koji se ne proizvode od 2015. godine. Generalno, sve je to jako žalosno“, dodao je ekspert.
Uprkos pomoći koju Zapad pruža Kijevu, ruska vojska redovno uništava zapadno oružje koje stiže u Ukrajinu, a takođe i vojno-industrijske objekte te zemlje, napomenuo je ekspert.
„Ima ih mnogo i opet kažem – bilo je više od 400 preduzeća koja su radila za odbrambenu industriju s početka devedesetih godina, ali imaju u vidu redovna saopštenja ruskog Ministarstva odbrane i Putinovu izjavu iz januara ove godine postalo je jasno da je vojno-industrijski kompleks Ukrajine gotovo potpuno uništen. To jest, svo novo oružje koje se sada pojavljuje u ukrajinskoj vojsci je strane proizvodnje“, kaže Mihajlov.
„Kinžali“ će zaustaviti proizvodnju
Ministar za stratešku industrije Ukrajine Aleksandar Kamišin se požalio da je nakon raspada Sovjetskog Saveza Ukrajina praktično obustavila proizvodnju munucije, ali je najavio da će se sada njihova proizvodnja povećati. Sledeći prioritet, istakao je, jeste povećanje proizvodnje tenkova i oklopnih transportera. Za to će biti potrebno od tri do šest meseci, smatra on.
Potvrdio je i da Ukrajina dobija veliku količinu naoružanja od SAD i drugih partnera, ali da se Kijevu "žuri da uspostavi sopstvenu proizvodnju" kako ne bi zavisio ni od koga.
Ruski eksperti takođe ukazuju na to da bi proširenje programa za proizvodnju tenkova i drugih oklopnih vozila u Ukrajini moglo da dovede do korupcijskih šema, a u te korupcionaške mehanizme mogu biti uključeni i zapadni zvaničnici koji su takođe korumpirani.
Takođe, stručnjacima je čudno što Kijev javno otkriva svoje planove, s obzirom da ruske snage mogu u tom slučaju da izvrše napad na te fabrike.
„Mislim da sve što sada može da se proizvede na ozbiljnom nivou i da ima istinski vojni efekat može biti proizvodeno van teritoriji Ukrajine. Na teritoriji Ukrajine sada se veoma aktivno sklapaju bespilotne letelice i druga manje-više jeftina sredstava... Ali, podsetio bih da radi i naša vojno-obaveštajna služba i ako se dođe do saznanja da negde počinje ozbiljna proizvodnja oružja tu će odmah doleteti naš ‘kinžal’ ili ‘kalibar’ i to treba da znaju“, zaključio je ekspert.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini otkrila je ogromne nedostatke kapaciteta i organizacije zapadne odbrambene industrije i srušen je mit o superiornosti zapadnog naoružanja.