Ovo za za Sputnjik kaže politikolog iz Banjaluke Anđelko Kozomara, posle izjave pomenutog Šmita da će pribeći sankcijama protiv svih koji budu izvršavali odluku Vlada RS da odluke OHR-a (kojim Šmit nelegalno predsedava) neće biti objavljivane u Službenom glasniku RS a samim tim će biti nevažeće.
Šmit nije legalan i ne mora da se sluša
„Šmit je je najveći faktor destabilizacije u Bih i najveća pretnja i ova njegova najnovija odluka nikoga ne iznenađuje ko poznaje prilike u BiH. RS bi mogla da razume da je Kristijan Šmit legalno u UN izabrani predstavnik, ali on to nije. On je potpunio nelegalno seo u tu fotelju i van onoga što Dejtonski mirovni sporazum propisuje. Dakle, kao ubačeni element uz pomoć nemačke i američke i još nekih ambasada sa Zapada on preti funkcionerima RS, izabranim od strane naroda na legalnim izborima, čime faktički preti i srpskom narodu,“ ocenjuje Kozomara.
To je svojevrstan skandal, dodaje on, i krajnje je vreme da se protiv njega zaista nešto preduzme.
„Ne samo da Narodna Skupština RS donese zaključke po kojima se njegove odluke neće objavljivati u Službenom glasniku RS, već da se žali i višim instancama,“ kaže Kozomara.
Ne može da oduzima lična dokumenta
Na pitanje da li može da se ponovi scenario po kome je nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun svojevremeno oduzeo čak i lične dokumente nekim tadašnjim srpskim funkcionerima i koje sankcije bi mogao da uvede Šmit Srpskoj naš sagovornik ovako odgovara:
„Sada su drugačiji odnosi u svetu i mnogo povoljniji po nas iz RS, tako da i da donese takvu odluku niko je ne bi od Srba poštovao. Jedino na šta bi mogao da utiče je da preko država poput Nemačke i drugih koje ga podržavaju, izdejstvuje da povuku svoje investicije i fondove koji su usmereni ka RS. I to je sve. Mislim da je krajnje vreme da on shvati da mu nije ovde mesto a to je na neki način mogao da čuje i od ambasadora Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini Igora Kalabuhova,“ napominje Kozomara.
Vlada Republike Srpske saopštila je da postoji ustavni osnov za donošenje predloženog zakona o izmeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske koji predviđa da se doneseni propisi i drugi akti nelegalnog visokog predstavnika u BiH ne objavljuju u Službenom glasniku.
Najbolje za njega je da sam ode iz Sarajeva
U obrazloženju predlagača se navodi, između ostalog, da Šmit nije imenovan u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom o miru za BiH, koji predviđa, između ostalog, da visoki predstavnik "treba da bude imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija" i da se stoga ne može smatrati visokim predstavnikom u BiH.
Povodom ovoga oglasila se i kancelarija tzv. visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita sa porukom da je to „pogrešno smišljen cilj koji se neće ostvariti“. U saopštenju se navodi da strane potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući Republiku Srpsku, imaju obavezu da u potpunosti sarađuju sa visokim predstavnikom. „Neobjavljivanje i nepoštovanje Šmitovih odluka stavlja Republiku Srpsku, njene institucije i one koji u njima rade, u položaj kršenja njihovih obaveza prema Opštem okvirnom sporazumu za mir“, piše u saopštenju.
Takođe se upozoravaju i službenici koji činjenjem ili nečinjenjem zanemare svoje zakonske dužnosti, kao i ove obaveze, da će da snose ličnu odgovornost za svoje odluke i za posledice takvih odluka.