Kurtijev scenario okupacije Kosova – uz podršku NATO
„Rat mu ne bi doneo ništa dobro, ali mislim da Kurti smatra da u ratnoj opciji može pojačati tzv. nezavsnost Kosova i Metohije tako što će na fonu ukrajinske krize dobiti još jaču podršku NATO zemalja na putu pridruživanja NATO i EU. Mislim da će Zapad na isti način kako je pravio presedan priznavanja lažne države Kosovo, a posle i stvaranja NATO države Kosovo, na osnovu Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa, primiti Kosovo u NATO. To će im biti nagrada, ali ona će doći tek nakon isteka onih 150 dana u implementaciji, odnosno posle konferencije o donaciji Srbije i Kosova.“
Hoće li Kurti krenuti u vojnu akciju etničkog čišćenja Srba
„Ne verujem da će preduzeti klasičnu vojnu akciju etničkog čišćenja jer im to ne bi išlo u prilog, a i dalo bi legitimitet političkom i vojnom rukovodstvu Srbije da upotrebe Vojsku Srbije i da naše bezbednosne snage za vrlo kratko vreme izbiju na Ibar. Lično smatram da je to opravdano rešenje i da je davno trebalo preduzeti tu akciju“.
„Beograd nikad od Zapada neće dobiti zvaničnu političku saglasnost da uđe na sever Kosova i zaštiti narod, ali Srbija se ne sme više tako odnositi prema tom problemu. Dosta je bilo upozorenja i mislim da bi trebalo doneti odluku po kratkom postupku. Da se snage bezbednosti veoma brzo upute na sever Kosova i na taj način da se da do znanja i Prištini i NATO-u da neće gledati skrštenih ruku na nasilje nad srpskim stanovništvom bez obzira gde se ono dešavalo. Na severu ili južno od Ibra. Kad se snage bezbednosti nađu na Ibru, verujem da će i Priština donositi racionalnije odluke i da će izbegavati dalje nasilje prema srpskom narodu“, zaključio je Kovač.