Šlink boravi u Beogradu kao gost književnog festivala „Krokodil“ i kako priznaje nije znao da ima toliko čitalaca u Srbiji:
„Bilo je zaista lepo sinoć na festivalu. Bilo je mnogo zanimljivih pitanja, mislim da je bio interesantan razgovor. Lepo je videti toliko ljudi koji su želeli da čuju šta imam da kažem i koji su došli da im potpišem knjige. Rekli ste da imam mnogo čitalaca u Srbiji, ali nisam imao predstavu da ih je zaista toliko“.
Poznati nemački književnik Bernhard Šlink
© Sputnik / Marija Jakovljević
Prethodno je posetio Srbiju 1964. godine.
„Bio je to moj prvi odmor tokom studija. Uzeo sam voz od Minhena do Beograda i onda sam stopirao do Mediterana. Nije bilo toliko saobraćaja kao danas. Seljaci su me prevozili od sela do sela i bio sam zapanjen kako manje od 20 godina od Drugog svetskog rata niko nije pokazao ni najmanju ogorčenost prema meni kao Nemcu“, ističe Šlink.
Čitač me nije promenio
Proslavio ga je roman „Čitač“ iz 1995. godine, preveden na 39 jezika, po kome je 2007/2008. snimljen istoimeni film u režiji Stivena Daldrija, sa Kejt Vinslet i Rejfom Fajnsom u glavnim ulogama.
„Da sam imao 20-22 godine, uspeh te knjige bi možda uticao na moj život, ali u to vreme već sam bio profesor prava i sudija. Imao sam izgrađen života. Uspeh 'Čitača' je samo divan dar koji sam dobio. Bio sam mnogo srećan zbog tog poklona, ali mi nije promenio život“, kaže poznati pisac.
„Čitač“ je analiza konflikta posleratne generacije s holokaustom i koncentracionim logorima i postavlja moralna pitanja koja proističu iz suđenja nacistima u posleratnoj Nemačkoj.
Živim kroz istoriju svoje zemlje
Nemačka istorija je česta tema Šlinkovih književnih dela te tako u romanu „Unuka“ ljubav Kaspara i Birgit određuje tenzija između Savezne Republike Nemačke i Nemačke Demokratske Republike, a u „Olgi“ iz perspektive žene iz nižih slojeva sagledava Bizmarkovu Nemačku.
„To su priče koje mi dolaze i ostaju sa mnom. Ostaju dovoljno dugo sa mnom da poželim da ih zapišem. Ja živim kroz istoriju svoje zemlje i društva i pretpostavljam da su zato i priče koje dolaze do mene posvećene upravo toj istoriji. Ne tragam za pričama koje se tiču određene oblasti ili određenog perioda. Uvek je na prvom mestu priča i ona donese i temu“, kaže Šlink.
Poznati nemački književnik Bernhard Šlink
© Sputnik / Marija Jakovljević
Primećuje da je običan čovek uvek tokom istorije preživljavao velike događaje:
„I uvek će preživeti sve što se dešava, ali bitnije je pitanje može li uticati na događaje u svom društvu ili na globalnom nivou. Ja mislim da svi možemo doprineti da se nešto promeni, ali verujem da je ključno da misli i osećanja naroda nađu svoj put do institucija“, smatra Šlink.
Pisac i pravnik
Kaže da je srećan što nikada nije morao da bira između prava i književnosti:
„Pravo je polje za koje vam je potrebno mnogo mašte i kreativnosti, ako želite da budete dobri u tome. Isto vam je potrebno i za pisanje. Da biste u potpunosti ostvarili svoja fundamentalna prava, na primer, potrebna vam je kreativnost. Tako da sam ja uvek i pisac i pravnik i svet tako i posmatram“, naglašava Šlink.