„Zamislimo da Rusi žele da unište gasovod. Za to biraju Bornholm, nekoliko dana proučavaju okolinu i vraćaju se kasnije da bi postavili bombu. Zbog čega bi to radili? Jedino objašnjenje je da su želeli da kažu celom svetu: 'To smo bili mi'. Potpuna besmislica“, istakao je Herp.
Prema njegovom mišljenju, neodrživa je i verzija o umešanosti tima jahte „Andromeda“ u eksplozije, o kojoj pišu zapadni mediji.
„Zbog čega moram da vam objašnjavam te elementarne stvari? Ako zaista mislite da jahta od 16 metara može da baci jedro na dubinu od 80 metara, da se iskrcaju dva ronioca i stručnjaka za eksploziv u teškim kostimima, s bocama s kiseonikom i velikom količinom eksploziva C4, ne mogu vam nikako pomoći“, rekao je Herš.
On je dodao da nikoga ne zanima to što su u te eksplozije umešane SAD, niko ne postavlja pitanja američkoj vladi, a pre svega savetniku za nacionalnu bezbednost Džejku Salivanu, državnom sekretaru Entoniju Blinkenu i specijalnim službama.
„Amerikanci to, međutim, ne mogu da urade, jer oni znaju odgovor“, rekao je Herš.
Eksplozije na ruskim gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“ dogodile su se 26. septembra 2022. godine. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile mogućnost namerne diverzije.
Američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade Simur Herš je 8. februara objavio svoju istragu, u kojoj je, pozivajući se na izvor, naveo da su eksplozivne naprave ispod ruskih gasovoda postavili u junu 2022. godine ronioci američke vojne mornarice uz pomoć norveških stručnjaka.
Prema navodima Herša, odluku o operaciji doneo je predsednik SAD Džozef Bajden nakon devet meseci konsultovanja s predstavnicima administracije, zaduženim za pitanja nacionalne bezbednosti. Pentagon je saopštio da nije umešan u eksplozije na ruskim gasovodima.