„Obuka pilota je dugoročni projekat“, rekao je Šolc i dodao da SAD za sada ne znaju „šta će biti po završetku te obuke“.
Nemački kancelar je dodao da je projekat obuke ukrajinskih pilota „poruka Rusiji“, koja svedoči o tome da će Zapad nastaviti dugoročno da podržava Ukrajinu.
Šolc je istakao da Nemačka ne deluje sama kada je reč o pružanju pomoći Ukrajini i da vodi računa o tome da sukob ne dovede do eskalacije između Rusije i NATO-a.
Američki televizijski kanal En-Bi-Si je u petak saopštio da SAD i njihovi saveznici planiraju da isporuče borbene avione F-16 Ukrajini, s tim što će avione Kijevu isporučiti saveznici Vašingtona.
Predsednik SAD Džozef Bajden je na sastanku s liderima „Velike sedmorke“ u Hirošimi saopštio da će Vašington podržati međunarodne napore da se ukrajinski piloti obuče za upravljanje savremenim borbenim avionima, uključujući F-16.
Mirovni pregovori ne treba da zamrznu sukob
Olaf Šolc je, takođe, rekao da održavanje mirovnih pregovora o situaciji u Ukrajini ne treba da imaju za cilj zamrzavanje sukoba.
„Ako se promovišu predlozi o mirovnim pregovorima, njihiv cilj ne može da bude zamrznuti sukob. Rusija je dužna da povuče svoju vojsku“, rekao je Šolc.
List „Politiko“ je ranije, pozivajući se na izvore, saopštio da se američke vlasti pripremaju za scenario eventualnog zamrzavanja sukoba u Ukrajini, koji će trajati godinama, ili čak decenijama i koji će podsećati na situaciju na Korejskom poluostrvu.
Prema oceni lista, čak i sama pretpostavka o dugoročnom planiranju može negativno da utiče na uverenost ukrajinskog rukovodstva da će SAD i dalje pomagati Kijevu, posebno ako se ima u vidu da pojedini republikanci nameravaju da oslabe podršku Ukrajini u budućnosti.