On je podsetio na nedavne informacije da Ukrajina više ne izveštava svoje saveznike o svojim dejstvima.
Todorov je, verovatno, imao u vidu članak lista „Politiko“, u kom se autori pozivaju na izjave dva visoka evropska zvaničnika koji su kazali da Kijev, u pokušaju da izbegne curenje podataka, više ne deli sa svojim saveznicima informacije vezane za kontraofanzivu.
„Ovakvo saopštenje je najverovatnije u vezi sa tim što Sjedinjene Američke Države ne žele da budu umešane u ‘takvu vrstu akcija protiv stanovništva i rukovodilaca’, koje se ‘graniče sa terorizmom’“, izjavio je Todorov.
On smatra da će se Vašington, u dugoročnoj perspektivi, suočiti sa „avganistanskim sindromom“.
„Međutim, želim da kažem da u daljoj perspektivi postoji rizik od ‘avganistanskog sindroma’. SAD se u nekom momentu mogu razočarati u svoju podršku Ukrajini. Zbog toga se Kijev veoma ozbiljno odnosi prema kontraofanzivi, a s druge strane, Rusija želi da pokaže da je u stanju da tamo deluje“ , istakao je Todorov.
Ranije je pres služba Kremlja saopštila da je tokom noći 3. marta kijevski režim pokušao da bespilotnom letelicom izvede napad na rezidenciju ruskog predsednika Vladimira Putina u Kremlju. Dve letelice su onesposobljene. U napadu nije bilo žrtava niti materijalne štete. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov kasnije je za Sputnjik izjavio da predsednik u tom trenutku nije bio u Kremlju.
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da su u Vašingtonu videli informacije o pokušaju napada dronovima na Kremlj ali da ne mogu da potvrde njihovu verodostojnost. Bela kuća je saopštila da ne podstiče Kijev da izvodi napade na teritoriji Rusije.