Blinken je komentarisao je na svom Tviter nalogu situaciju u Bosni i Hercegovini, a tom prilikom pomenuo je i Milorada Dodika, navodeći da je predsednik Republike Srpske „na autoritarnom putu (predsednika Rusije Vladimira) Putina“.
Putin trn u oku Amerike
Politički analitičar iz Banjaluke Anđelko Kozomara kaže da u svemu ovome ima jedna dobra stvar, a to je da jedna moćna država, kakva je Amerika i moćni čovek kakav je Blinken toliko vodi računa na koga „liči“ i šta izjavljuje predsednik jedne male teritorije kakva je Republika Srpska.
„Poznato je da su Amerikanci već duže vreme opčinjeni Vladimirom Putinom, da im se čak priviđa i da ne samo u stvarnosti, nego i u snovima imaju strah od Putina. Tako da, ko god kaže bilo šta u njegovu korist, on je Putinov „saradnik“," kaže Kozomara.
Milorad Dodik, podseća sagovornik Sputnjika, nije nikada ni krio da poštuje Putina i da je na strani Rusije.
„On je jedan od onih retkih lidera koji se sa Putinom sastao lično u svojoj političkoj karijeri, koliko se sećam, devet ili 10 puta. Njima (Amerikancima) je najveći trn u oku što ne mogu da celu BiH stave pod svoju kontrolu, već je pola BiH na strani Rusije i Vladimira Putina,“ konstatuje Kozomara.
Odakle Americi pravo
Naš sagovornik kaže da ovo može da zvuči i da se tumači ovako ili onako, ali niko ne može da ospori da je Vladimir Putin u RS jedan on najomiljenijih svetskih političara. S druge strane, dodaje Kozomara, nazvati nekoga ko je kao Dodik izabran voljom naroda autorativnim vođom u pejorativnom smislu je nedemokratski, neozbiljno i neodgovorno.
„Dakle, Dodik je na vlast došao putem regularnih izbori, a ne nekim državnim udarom niti ga je neko postavio sa strane već ga je narod izabrao. Blinken bi trebalo da promeni svoj izvor informacija u liku američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija, jer su nebrojene njegove izjave koje su negativno usmerene i na Republiku Srpsku, i na Milorada Dodika, i koji se meša u sve pore života u celoj BiH,“ upozorava Kozomara.
Galama se inače digla oko zakona o NVO i njihovim finansiranju i transparentnosti, koji treba da usvoji Narodna skupština Republike Srpske. Da se ime ruskog predsednika ovde bespotrebno našlo primetila je Željka Cvijanović, srpski član Predsedništva BiH, koja je postavila i logično pitanje: „Otkud predsednik Putin u toj priči, kada ona podrazumeva da će ti zakoni biti kopija onih koji postoje u mnogim zemljama EU, ali i u samoj SAD“.
Sam Dodik je, povodom Blinkenovih ocena, rekao da mu je drago što je američki državni sekretar čuo za njega i što ga komentariše, a da mu je pogotovu drago što ga poredi sa ruskim predsednikom Putinom koji je lider jedne od najvećih zemalja na svetu.