Ova objava stigla je do nekoliko evropskih medija preko madridske kompanije A22, koju je osnovala Superliga, a podudara se sa novom ofanzivom koju su pokrenula tri preostala pobunjenika - Real Madrid, Barselona i Juventus - koji nastavljaju borbu protiv UEFA.
A22 tvrdi da je novi projekat rezultat detaljnih razgovora sa klubovima širom Evrope koji imaju finansijske probleme. U proteklih nekoliko meseci, A22 i ESL fokusirali su napade na bogatstvo Premijer lige, dominaciju engleskih klubova na transfer tržištu i efekat koji engleska liga ima na ostale evropske koje nemaju tako unosne TV ugovore.
Nema još detalja kako bi to novo takmičenje sa 60-80 klubova izgledalo ili kako bi se u njega ulazilo ili izlazilo. Originalna Superliga Evrope koja je osnovana u aprilu 2021. garantovala je stalno učešće osnivačima iz Premijer lige: dva Mančestera, Liverpul, Čelsi, Arsenal i Totenhem.
Format novog predloga Superlige se trenutno drži u tajnosti od strane Reala, Barselone i Juventusa, ali već sada postoje sumnje u to kako će uopšte funkiocnisati i da li će imati prostora da legalno postoji. A22, kao i glavni zagovornik predsednik Reala Florentino Perez, tvrdili su ranije da će Superliga omogućiti zaradu za klubove koji ne učestvuju u evropskim takmičenjima.
U svojoj kolumni u nemačkom „Veltu“, izvršni direktor kompanije A22 Bernd Rajhart napao je UEFA tvrdnjom da se eklubovi ništa ne pitaju prilikom rukovođenja takmičenjima.
„Klubovi su ti koji se nose sa preduzetničkim rizikom u fudbalu. Ali kada dođe vreme da se donesu strateške i značajne odluke, oni su primorani da stoje sa strane dok drugi odlučuju o njihovoj sudbini. Takođe je klubovima zabranjeno da javno podignu glas protiv sistema koji koristi pretnje sankcijama da bi sprečio postojanje opozicije“, napisao je Rajhart.
Nemac je takođe izneo i tvrdnje oko podrške ženskom fudbalu, domaćim takmičenjima, zdravlju fudbalera i finansijskoj stabilsnosti, kao i uživanju navijača.
Postoje obećanja da će sve ovo biti namireno od strane Superlige, ali nema detalja koliku zaradu će ostvariti da bi to ispunila. U prvom pokušaju 2021, moć je bila koncentrisana u rukama Florentina Pereza, zatim Andree Anjelija bivšeg predsednika Juventusa, kao i suvlasnika Mančester junajteda Džoela Glejzera.
Najmoćniji klubovi Evrope, bez ove pobunjeničke trojke (Real, Barsa, Juve), već su utvrdili novi format Lige šampiona koji startuje od 2024. godine - takozvani „Švajcarski model“ po kome 36 timova igra po deset mečeva u grupnoj fazi umesto dosadašnjih šest. Takođe, UEFA i EKA (koju predvodi predsednik PSŽ-a Naser Al Kelaifi) zajednički kontrolišu zaradu od tri takmičenja koja organizuju - Liga šampiona, Liga Evrope i Liga konferencija.
Originalana Superliga Evrope doživela je glavni udarac uoči Božića u svom višemesečnom sporu sa UEFA pred Evropskim sudom pravde u Luksemburgu. Predsedavajući Atansios Rantos je tada doneo odluku u korist UEFA monopola nad međunarodnim takmičenjima.
Ova odluka nije obavezujuća, ali se uvažava. Sudija je utvrdio da je evropski Zakon o takmičenju u skladu sa restrikcijama kojima UEFA i FIFA prete da će uvesti svima koji ugroze njihove „legitimne interese“, u ovom slučaju, pokušaju da unište Ligu šampiona.