„Nisu mi poznate takve namere ni planovi“, rekao je on na brifingu.
Prema njegovim rečima, SAD su korisno provele prethodnih nekoliko dana, prateći let kineskog špijunskog balona iznad svoje teritorije i saznale mnogo o toj tehnologiji.
Zvaničnik je odgovorio na kritike zakasnele reakcije na invaziju vazdušnog balona, koji je bio oboren tek nakon što je prešao kontinentalni deo SAD i našao se iznad Atlantskog okeana.
„Smatramo da je vreme koje smo imali za proučavanje ovog balona tokom nekoliko dana prošle nedelje bilo važno. Ono će proširiti i naše shvatanje mogućnosti koje imaju ti vazdušni baloni, kao i šta Kina pokušava da uradi sa njima“, ocenio je Kirbi.
On je takođe prokomentarisao da Vašington smatra da je u svetlu incidenta oko kineskog aerostata poseta državnog sekretara Entonija Blinkena Kini u ovoj fazi nesvrsishodna, iako se kontakti Vašingtona i Pekinga nastavljaju.
Američki predsednik Džozef Bajden izdao je naredbu za obaranje balona nakon što mu je rečeno da je najbolje vreme za operaciju trenutak kada se letelica nalazi iznad mora, potvrdili su američki vojni zvaničnici.
Prethodno je kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da je Kina uputila zvaničan protest SAD zbog uništenja kineskog balona u vazdušnom prostoru iznad Atlantika nadomak obala Južne Karoline.
Peking tvrdi da je aerostat imao civilnu namenu i koristio se radi meteoroloških istraživanja.