Prema njegovim rečima, taj korak oduzima građanima Bugarske mogućnost da dobiju relevantne informacije o onome što se događa u Ukrajini i o stavu Rusije u „neobjavljenom ratu NATO-a i Ruske Federacije“.
„Takva politika će dovesti do toga da će zabrana izveštavanja zapadnih radio-stanica poput Slobodne Evrope, Glasa Amerike, Bi-Bi-Sija u vreme socijalizma ostati u senci današnjih zabrana u Bugarskoj, koja, uostalom, deluje po nalogu Brisela“, rekao je Zaharijev za televizijski kanal „Eurokom“.
Prema njegovim rečima, takva odluka pokazuje strah onih zemalja koje nisu sposobne da argumentuju svoje gledište i zbog toga nameću zabrane izveštavanja.
„Druga stvar – boje se oni koji nemaju dovoljno jake argumente za odbranu svojih teza u otvorenoj raspravi i koji, naravno, ne žele da ljudi osete da se predmet rasprave ne tiče samo Ukrajine i njene budućnosti. Ona se ne tiče čak, ako hoćete, razvoja vojnih dejstava između NATO-a i Rusije, nego se najviše tiče pitanja o celokupnom svetskom poretku u 21. veku i toga kako uopšte treba da izgleda svet u novoj etapi razvoja civilizacije“, rekao je Zaharijev.
U Evropskoj uniji od 1. februara je na snazi zabrana ruskog Prvog kanala i brojnih drugih televizijskih kanala. Zabrana od ranije važi za nekoliko drugih medija, među kojima su RT i Sputnjik.