„Rat u Ukrajini demonstrirao je ogromnu potrošnju municije, čak i veću sa ruske nego sa ukrajinske strane. Stoga sada svi traže više municije. Mislim da mi na Zapadu imamo priliku da u tome prestignemo Ruse pošto imamo mogućnosti, novac, sposobnost za povećanje obima proizvodnje, ali to će zahtevati da budemo usredsređeni“, rekao je Kavolina pres-konferenciji u Briselu nakon dvodnevnog sastanka načelnika generalštabova članica Alijanse i partnerskih zemalja, uključujući Ukrajinu.
Kako je objasnio, proces povećanja proizvodnje na Zapadu će „potrajati“, jer prvo političke vlasti „treba da donesu odluku koje će oružje kupiti, a zatim privatni investitori treba da ulože sredstva u nove proizvodne linije“. Međutim, po rečima Kavolija, nakon toga će se taj proces brzo razvijati.
Sa druge strane, šef Vojnog komiteta NATO-a Rob Bauer izjavio je da će „bez obzira na ishod rata u Ukrajini, Rusija imati iste ambicije, odnosno ruska pretnja se neće smanjiti“.
„Polazimo od toga da će Rusija obnoviti to što je imala, izvući zaključke i pokušati da poboljša ono što ima. To će, verovatno, imati posledice po planove NATO-a“, rekao je Bauer.
Po njegovim rečima, u NATO veruju da će „proces obnavljanja i poboljšanja ruskog naoružanja i vojske zahtevati tri do pet, a možda i od tri do 10 godina”.
Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da ruska odbrambena industrija godišnje proizvede onoliko raketa za PVO koliko i svi ostali proizvođači u svetu što, kako je istakao, uliva poverenje u pobedu Rusije u Ukrajini.