SPORT

„Neki novi klinci“ imaju svojih pet minuta – tenis je dobio tri nova majstora

Prethodne nedelje održani su teniski turniri u Napulju, Antverpenu i Stokholmu, a završeni su u znaku Lorenca Musetija, Feliksa Ože Alijasima i Holgera Runea. Trojica tenisera mlađih od 23 godine postali su šampioni i nagovestili starijoj generaciji da će tenis ostaviti u sigurnim i talentovanim rukama.
Sputnik
Predstavnici mlađe generacije tenisera kojoj pripadaju Danil Medvedev, Dominik Tim, Saša Zverev, Stefanos Cicipas uspeli su da se nametnu i pomrse konce Novaku Đokoviću, Rafaelu Nadalu i Rodžeru Federeru, ali su i oni dobili naslednike brže nego što su očekivali.
Iz prikrajka su na teniski vrh vrebali „neki novi klinci“ poput Lorenca Musetija, Feliksa Ože Alijasima i Holgera Runea i pažljivo pratili kada će doći njihovih pet minuta pod svetlim nebom belog sporta.
Najviše se istakao Karlos Alkaras koji je postao prvi reket sveta i osvojio US Open sa 19 godina. Međutim upravo igrače poput Musetija, Runea i Alijasima Alkaras je bacio u senku iz koje su sada mladi teniseri uspeli da izađu.
Situacije su polako počele da se nameštaju za mlade tenisere, a oni su bili strpljivi i spremni da ih dočekaju. Najpre je nažalost došla olakšica u vidu povrede Dominika Tima. Objektivno možda i najtalentovaniji među takozavnom mlađom generacijom povredio se prošle godine i trebalo mu je dugo vremena da se protivnici pono zatresu na pomen njegovog imena.
Nakon njega povredu je doživeo na Rolan Garosu ove sezone Aleksandar Zverev, a bolna grimasa jasno je stavila do znanja da se uskoro neće vratiti na teren.
Najveći izazov za „neke nove klince“ bio je ipak Danil Medvedev, ali su im se vrata otvorila i što se tiče ruskog asa jer mu je kao i njegovim sunarodnicima Andreju Rubljovu, Karenu Hačanovu i ostalima bilo zabranjeno učešće na Vimbldonu.
Motivisani najmlađi profesionalci imali su rakrčen put na kome su mogli da očvrsnu i nanižu važne pobede koje bi im donele samopouzdanje.

Feliks „povukao nogu“

Feliks Ože Alijasim kao jedan od predvodnika rođen je 2000. godine i iako i dalje nije dovoljno konstantan o njegovom talentu je suvišno govoriti. Ubitačni bekhend bio mu je glavno oružje da ove godine stigne do čak tri titule u Antverpenu, Firenci i Roterdamu u kom je pobedio Stefanosa Cicipasa, Andreja Rubljova, Kameruna Norija i Endija Marija.
Kanađanin je odlično otvorio sezonu stigavši do četvrtfinala Australijan Opena, a onda titulom u Roterdamu dao motivaciju svojim mladim kolegama da krenu istim putem.
Feliks je u Antverpenu igrao odličan tenis i u četiri meča izgubio samo jedan set od Britanca Danijela Evansa.
Toni Nadal očigledno radi fantastičan posao sa 23-godišnjakom koji će u narednom periodu koliko god bio sjajan imati izazovne protivnike blizu svojih godina. Sa razlogom je Kanađanin deveti teniser sveta, ali moraće da se pripazi u narednom periodu najviše Lorenca Musetija i Holgera Runea.

Mlađi od najmlađih

Mladi Danac koji je jedan od najmlađih igrača na turu u aprilu je šokirao Aleksandra Zvereva u trećem kolu Minhena da bi potom stigao i do trofeja u nemačkom gradu.
U glavnom gradu Švedske dočekala ga je paklena konkurencija, ali je redom čistio Kameruna Norija, Aleksa de Minaura i za trofej Stefanosa Cicipasa.
Oduševio je mladi Rune rođen 2003. godine i na Rolan Garosu gde je stigao do četvrtfinala, a imao je ove sezone i finale u Sofiji.
Trofej Runea u Stokholmu možda ima i najveću težinu među ove tri titule koju su osvjili Danas, Italijan i Kanađanin zato je što je Holger najmlađi od svih i pred njim je najviše vremena za dokazivanje.
Već sada svaku priliku koristi na pravi način, pokazao je da bi umeo da parira i Novaku Đokoviću jer mu je prošle godine oduzeo set na US Openu.

Italijansko čudo iz senke

Nakon što je imao prilike da vidi svoje mlade kolege, Lorenco Museti poželeo je da izađe iz senke i stigao u Hamburg u julu na turnir 500 serije, ali trofej je bio miljama daleko jer je samo prvi rival Dušan Lajović bio slabije rangiran od njega.
Italijan rođen 2002. godine pobedio je srpskog tenisera, a onda savladao Emila Rusuvorija, Alehandra Davidoviča Fokinu i Franciska Čerundola da bi se plasirao finale.
U tom momentu delovalo je da je to krajnji domet italijanskog tenisera jer je naišao na godinu dana mlađeg Karlosa Alkarasa koji se među svim igrači mlađih od najmlađih najviše istakao.
Supertalentovani Španac osvojio je US Open, igra vanserijski tenis, njegovi drop šotovi zaleđuju protivnike, a na Mastersu u Madridu savladao je Novaka Đokovića i Rafaela Nadala.
Ko bi smeo da mu izađe na crtu? U tom trenutku ljubitelji belog sporta verovatno su mislili niko, ali Italijan se nije uplašio vršnjaka, zato što je znao da je došao dan kada i on mora da pokaže svoj talenat.
Museti je savladao Alkarasa u finalu Hamburga i napravio neverovatni podvig, a to je samo bio početak.
U Napulju gde je turnir bio izuzetno loše organizovan, praćen navijanjem Italijana Museti je igrao atomski tenis koji je bilo uživanje gledati i potpuno je zasluženo podigao drugi trofej u sezoni.
Posle titule postao je 23. teniser planete, ali ako bude nastavio da igra na nivou na kom je igrao u Napulju, Museti će biti favorit za teniski vrh.
SPORT
Zašto politika, zapravo, ne voli Đokovića
SPORT
Srbi i Rusi na udaru doping kontrole! Nadal bio pošteđen, a Đokovića i Medvedeva ne preskaču
SPORT
Britanci i sistem ukrali Novaku prvo mesto!
Komentar