„Konstatujemo da pitanja koja se tiču vojno-biološke aktivnosti SAD u kontekstu funkcionisanja biolaboratorija na ukrajinskoj teritoriji ostaju kao i pre. Na njih nisu dobijeni iscrpni odgovori, na osnovu kojih bi bilo moguće konačno razvejati sumnje u vezi sa navedenom aktivnošću i tako rešiti situaciju“, objasnio je Voroncov.
Pozivanje na mehanizam Koncepcije o biološkom oružju
Voroncov je istakao da zbog vojno-biološke aktivnosti Sjedinjenih Američkih Država u Ukrajini, Belorusija, Venecuela, Zimbabve, Kina, Kuba, Nikaragva, Sirija i Rusija pozivaju da se aktivira mehanizam predviđen čl. 6 Koncepcije o biološkom oružju.
„U cilju rešavanja nastale situacije, pozivamo da se aktiviraju sve raspoložive mogućnosti u okviru Koncepcije o biološkom oružju, uključujući mehanizam iz člana 6 Koncepcije“, naglasio je diplomata.
Član 6 Koncepcije glasi: „Svaka država-učesnica konvencije koja konstatuje da bilo koja druga država članica svojim delovanjem krši obaveze, koje proističu iz odredaba konvencije, može da uloži žalbu Savetu bezbednosti UN“.
Ranije je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio da Sjedinjene Američke Države imaju šta da kriju u vezi sa svojim vojno-biološkim programom i dodao da Moskva očekuje od Vašingtona da otkrije detalje o radu svojih biolaboratorija.
Pentagon je ranije objavio informativnu belešku u kojoj se navodi da su u proteklih 20 godina vlasti SAD pružale podršku za 46 različitih civilnih laboratorija, zdravstvenih ustanova i dijagnostičkih centara u Ukrajini, saradnja je vršena u mirnodopske svrhe.