Pronađeni fragmenti DNK, stari milion godina, gotovo dvostruko su stariji od drugih sličnih nalaza u moru. Oni bi mogli da budu od presudne važnosti za otkrivanje istorije mora i šta je u njima i okeanima živelo tokom protoka vremena.
„Radi se o do sada najstarijoj potvrđenoj sedimentarnoj DNK nađenoj u moru“, kaže Linda Armbreht sa Univerziteta Tasmanija u Australiji.
Fragmenti sedimentarne DNK nalaze se u različitim sredinama, od podzemnih pećina do subarktičkog permafrosta, gde su otkriveni fragmenti stari između 400.000 i 650.000 godina.
Međutim, niske temperature, manjak kiseonika i nedostatak UV zračenja na dnu antarktičkog mora sačuvali su fragmente DNK od pre čak milion godina, piše „Sajens alert“.
Fragmenti DNK kojima su naučnici utvrdili starost od milion godina, nađeni su 2019. godine i do sada su prošli kroz niz naučnih procesa kojima je potvrđeno koliko dugo su bili na dnu mora.
Pored otkrića fragmenata DNK, naučnici su tokom tog istraživanja našli i silikatne alge, jednoćelijske organizme, stare 540.000 godina.
Naučnici navode da na osnovu ovog otkrića mogu da rekonstruišu ekosisteme i njihove promene kroz istoriju, što im pomaže u razumevanju kako su se okeani menjali.
Otkriće je objavljeno u časopisu „Nejčr komjunikejšns“.