Navodi se da će novim operatorom projekta upravljati ćerka firma „Rosnjeft“ „Sahalinmornjeftegas“, bar dok svi udeli u operatoru ne budu raspodeljeni, nakon čega punomoćja zavisnog društva mogu biti produžena.
U ukazu se takođe navodi da će udeo u osnivačkom kapitalu društva koji nije predat stranom učesniku u konzorcijumu biti prodat ruskom pravnom licu, prema odgovarajućim kriterijumima koji su utvrđeni procedurom koju je usvojila ruska Vlada.
Navodi se i da će novi operator projekta i njegovi učesnici zadržati poseban poreski režim i isključivo pravo na izvoz gasa.
Ukazom je predviđeno i da strani učesnici konzorcijuma mesec dana nakon formiranja novog ruskog operatora projekta obaveste Vladu Rusije o spremnosti da prihvate svoj udeo u novom operatoru, a Vlada će u trodnevnom roku doneti odgovarajuću odluku o predaji ili oduzimanju udela stranim učesnicima.
Istovremeno, nakon odluke o predaji udela stranom vlasniku Vlada prestaje da upravlja udelom.
Na osnovu ukaza, Vladi je takođe naloženo da izvrši reviziju rada stranih lica u projektu i da na osnovu rezultata revizije utvrdi obim štete od prekida u radu projekta, kao i da odredi ko će je nadoknaditi.
Krajem septembra, gubernator Sahalinske oblasti Valerij Limarenko, govoreći na Dalekoistočnom energetskom forumu, saopštio je da je proizvodnja nafte i gasa na projektu „Sahalin 1“ prekinuta.
On je podsetio da je kompanija „Ekson neftegas ltd“ u aprilu obavestila o smanjenju obima proizvodnje, pozivajući se na okolnosti više sile.
„Ekson neftegas ltd“ je filijala američkog naftnog i gasnog giganta „Ekson mobil“. Početkom marta korporacija je objavila da namerava da se povuče iz projekta „Sahalin 1“.
Ovaj projekat se realizuje pod uslovima sporazuma o podeli proizvodnje. Operator projekta sa 30 odsto udela je „Ekson neftegas ltd“, „Rosnjeft“ ima 20 odsto, japanski „Sodeko“ – 30 odsto, a indijski „ONGC“ 20 odsto.