„Naglašavam da stvaranje ovog centra svedoči o tome da su SAD zainteresovane da iscrpe i oslabe Rusiju tokom borbi u Ukrajini, a paradoksalno je da cenu toga plaćaju zemlje EU koje su u to uvučene. Ovaj korak nikako neće povećati evropsku bezbednost, već će je samo pogoršati i ispoljiti se kroz socijalno-ekonomske posledice, rast napetosti u zemljama EU. Pored toga, rezerve nekih tipova naoružanja u zemljama NATO i EU iscrpljene su usled isporuka Ukrajini. Njihovo popunjavanje zahteva znatno povećanje vojnih troškova, što je takođe izuzetno štetno usled nastale ekonomske situacije“, ocenio je analitičar.
Opsednutost Zapada antiruskim sankcijama odražava se na Evropu
„Zbog opsednutosti Zapada antiruskim sankcijama, kao i gubitka osećaja za realnost kod rukovodstva Evropske unije, socijalno-ekonomska situacija u celoj Evropi je naglo pogoršana. U toku je talas javnih protesta protiv te politike, ali neoliberalni globalistički sistem EU je toliko sistematski i sofisticirano izgrađen da rukovodstvo Brisela ovi protesti za sada ne brinu. Nemoguće je predvideti do čega će dovesti eksplozivna smeša socijalno-ekonomske krize, nedostatak energetskih resursa i pogoršanje uslova života Evropljana. Ukoliko protesti pređu određene granice, doći će do nereda, a moguće čak i nasilja, a posledice mogu biti veoma loše“, upozorava stručnjak.
„Alarmantna je i činjenica da se levičarske partije u EU, držeći se centrističke orijentacije i liberalizma, zalažu za nastavak borbenih dejstava u Ukrajini, a takođe su potpuno odustale od diplomatije, čime doprinose jačanju desničarskih partija i osnovama za realizaciju njihovih populističkih koraka“, smatra analitičar.