„Vidite, u kakvom složenom sistemu se nalazi lokomotiva, pokretač evropske ekonomije, Nemačka. Oni praktično ulaze u recesiju zbog visokih cena energetskih resursa i zbog politike koja sprečava stvaranje potrebnog proizvodnog kapaciteta“, rekao je ekspert.
Ekonomska situacija je sve složenija i zbog toga što dolar jača i predstavlja pouzdaniju valutu, dodao je on.
Ekonomista Georgi Vuldžev je naveo da teško da će u narednim godinama kurs evra ojačati u odnosu na dolar.
„Mislim da bi optimističan scenario bio da se taj paritet sačuva. U slučaju da se ekonomska situacija u Evropi pogorša, što je veoma moguće, onda je moguće i da će pasti i niže od pariteta“, rekao je Vuldžev.
Takav razvoj događaja će označiti da će stanovnici postati siromašniji, s obzirom na to da će uvoz strane robe biti skuplji i da se trgovina hranom i gorivom obavlja u dolarima, dodao je Ilijev.
Evropsku uniju u narednom periodu čeka recesija, a konkretno Bugarsku, najverovatnije stagnacija, mada je to optimističan scenario, smatra Vuldžev.
„Ekonomije poput Nemačke, a ona je naš ključni partner, će doživeti ozbiljnu krizu tokom zime i proleća“, rekao je on.
Eksperti su komentarisali i pitanje ko više trpi posledice sankcija i ko će duže izdržati – Rusija ili Evropa. Ilijev je naveo da Evropa trenutno prolazi gore od svih.
„Čini mi se da se ruska ekonomija sada nalazi pod jačim pritiskom, jer su u sukobu. Međutim, same sankcije nisu do sada nanele neku veliku štetu kojoj su se Evropljani prvobitno nadali“, zaključio je Vuldžev.