Prvi razgovor sa Gorbačovom, priseća se Vlahović, ticao se uvođenja privatnih restorana u Rusiju.
„Mene je fasciniralo to pošto sam se tada sa njim prvi put sreo kako je bio skromno obučen i nosio je „salamander“ zimske cipele za razliku od Borisa Jeljcina i ostalih koji su kasnije kupovali robu preko kataloga i zapadnih modnih kuća, tako da što se tiče odevanja razlikovao se od ostalih političara“, kaže novinar. Smatra i da je jedan od problema bila i Gorbačovljeva supruga Raisa, koje je, kako kaže, svima davala savete i nije bila omiljena u starijem delu populacije dok su je mlađi smatrali vesnikom promena.
Mihail i Raisa Gorbačov u Kući cveća
© Sputnik / Юriй Somov
„Uvek je bila sređena a i sa njom sam imao priliku da se sretnem i razgovaramo i to su isto bili kratki razgovori oko njenih utisaka za vreme boravka na Balkanu“, kaže Vlahović.
On posebno izdvaja još nekoliko detalja o Gorbačovu vezanih za ovaj region:
„Posle jedne od promocija njegovih knjiga, jer on je objavio više knjiga, i posle te jedne promocije prišao sam mu i dok smo govorili oko njegove knjige pomenuo sam mu da sam ja jedan od tih stranih novinara koji su 1985. godine kada je došao na vlast pisao o njemu i perestrojci. On se na to nasmejao i rekao – da to su bila takva vremena, svi smo se nadali da će promene biti važne i da će se u Sovjetskom Savezu daleko bolje živeti“.
Vlahović je ispričao i detalj u vezi sa dolaskom Veljka Kadijevića u Moskvu, kada se sreo sa maršalom Dmitrijem Jazovom.
Mihail Gorbačov sa suprugom Raisom u Beogradu
© Sputnik / Юriй Somov
„Kadijević je molio Jazova da Sovjeti daju garanciju da neće dopustiti nikakvo mešanje ako naša vojska napravi puč. Međutim, Jazov mu je tada rekao da on kao maršal ne zna kako da reši ni svoje probleme u zemlji, a samim tim je i nerealno da nam može pružiti neku pomoć. I ta mistifikacija oko te ruske pomoći je apsolutno nepotrebna, jer mi je Gorbačov u jednom razgovoru rekao da se Jugoslavija morala raspasti, jer su za raspad, osim Hrvata, bili i Slovenci. Tada mi je reko da je video čak i dokument oko toga da Slovenci jednostavno ne žele više da žive u SFRJ“, navodi novinar.
Sastanak Mihaila Gorbačova, Lazara Mojsova i Boška Krunića u Beogradu
© Sputnik / Юriй Somov
Kad je reč o Gorbačovu, on smatra da ima preterivanja oko njegove uloge u promenama jer je, kako kaže, spisak želja šta je Gorbačov hteo da napravi bio mnogo veći od onog što je uspeo.
„Ali osuđivati Gorbačova za to da je on rasturio Sovjetski Savez nije korektno iz prostog razloga što je glavni krivac Boris Jeljcin. Ambiciozni Jeljcin je hteo da po svaku cenu sedne u glavnu fotelju u Kremlju i on je zajedno sa predstavnicima Ukrajine i Belorusije doveo do raspada sovjetske države“, objašnjava Vlahović.
Jedan deo mlađih ljudi je spreman da za sve nevolje okrive Gorbačova, što nije korektno, dodaje on.
„Mora se reći da je po odlasku iz aktuelne politike Gorbačov davao izjave zapadnim medijima koje nisu bile nimalo mekane u odnosu na Zapad i otvoreno je govorio o njihovim greškama. To je međutim bilo kasno , a i on i Jeljcin su bolovali od jedne te iste bolesti – bolesti zabluda. Obojica su verovali da baš oni mogu da sa Amerikancima naprave takve dogovore da nikada neće biti rata, i da će sve biti mirno. Obojica su se razočarali, prvo Gorbačov koji je bez kompleksa znao da kaže kako američki i britanski političari mnogo lažu. Tako oštre ocene niko od ruskih političara nije javno govorio do dolaska Putina na vlast“, zaključuje Vlahović.