Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
„Naša odluka o obustavi inspekcije po ugovoru nikako se ne sme tumačiti kao odbijanje Rusije da ispuni svoje obaveze, već suprotno. Ovim korakom se trudimo da obezbedimo princip ravnopravnog učešća u Sporazumu. Pitanje o obnavljanju inspekcije ćemo razmatrati čim se stvore uslovi“, izjavio je ruski diplomata.
On je naveo da SAD ne žure da promene situaciju na temu zaustavljanja inspekcije u okviru START-a i Rusija će biti spremna da razmotri njihovo obnavljanje kada se za to stvore odgovarajući uslovi i dodao da je predviđeno razmatranje pitanja vezanih za njegovo sprovođenje, razmena potrebnih podataka i obaveštenja.
Sjedinjene Američke Države imaju više sredstava za upotrebu nuklearnog naoružanja nego što je propisano Sporazumom o smanjenju strateškog naoružanja i to omogućava američkoj strani da u najkraćem mogućem roku poveća potencijal strateških nuklearnih snaga za oko 1,2 hiljade bojevih glava, dodao je Belousov.
„Amerika je objavila da je deo njihovih strateških bombardera, kao i lansera na strateškim podmorničkim raketnim nosačima remontovan i da se više ne može koristiti za upotrebu nuklearnog naoružanja“, istakao je on.
Sporazum START-3 je stupio na snagu 5. februara 2011. godine i ističe u februaru 2026. godine. Prema Sporazumu, svaka strana će smanjiti svoje nuklearne arsenale da za sedam godina i dalje ukupan broj naoružanja ne prelazi 700 interkontinentalnih balističkih raketa, balističkih raketa na podmornicama i teških bombardera, kao i 1.550 bojevih glava i 800 lansera.
Rusija i SAD su počele da usaglašavaju parametre budućeg sporazuma o ograničenju nuklearnog naoružanja, ali su prekinule dijalog nakon početka specijalne operacije u Ukrajini.