Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
On je na svom Telegram kanalu napisao da Moskva u odnosima sa Zapadom želi mirnu saradnju, trgovinu i „druge stvari koje su normalne za sve“.
„Ne zatvaramo se ni od koga, podržavamo sve zdrave predloge. Istina, želeli bismo da vidimo ne samo kako Evropljani iskazuju tiho nezadovoljstvo zbog postupaka njihovih Vlada, već i da kažu nešto konkretno. Na primer, da ih pozovu na odgovornost, kažnjavajući ih za očiglednu glupost. Pogotovo, ukoliko su ‘cena evropske demokratije’ hladni stanovi i prazne police u frižiderima, to je ‘demokratija’ za sumanute“, ocenio je on.
Medvedev je podsetio da su četiri vlade u Evropi u kratkom roku već podnela ostavke i naglasio da to očigledno nije kraj.
On je takođe istakao da od tri četvrtine do 90 odsto građana Evropske unije ne žele da učestvuju u vojnim dejstvima na strani Kijeva. Političar je dodao i da više od polovine stanovnika EU, a u nekim zemljama i dve trećine, nije spremno da podrži antiruske sankcije.
Medvedev je zaključio da se vlade evropskih zemalja utrkuju ko će sa surovije govoriti o želji za prekidom odnosa sa Rusijom, ali obični građani nisu izgubili zdrav razum.
Antiruske sankcije Zapada
Kao odgovor na specijalnu vojnu operaciju Rusije u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije. Zamrznuta je ruska imovina vredna stotine milijardi dolara, a Evropska unija je već usvojila sedam paketa restriktivnih mera, uključujući embargo na ugalj i naftu. Sve se to već preokrenulo u probleme za sam Zapad, izazivajući nagli porast inflacije i cena hrane i goriva.
Kako je istakao predsednik Rusije Vladimir Putin, politika obuzdavanja i slabljenja Rusije je dugoročna strategija zapadnih zemalja, ali su sankcije zadale težak udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji.