Dobrosavljević ističe da ako bi došlo do sukoba na severu KiM, to ne bi bio samo sukob ograničenog dejstva i da je Zapad toga svestan. Zbog toga je i predviđen razgovor dve strane sa predstavnicima NATO i SAD, Stoltenbergom i Gabrijelom Eskobarom.
Nemiri ne odgovaraju ni Zapadu
„Glavna tema će sigurno biti da se izbegne svaka vrsta mogućeg oružanog i fizičkog konflikta između Srba sa severa i predstavnika zvanične Prištine, jer to može da izazove i inicira mnogo veće probleme za zapadane saveznike Prištine nego što se to u prvom momentu čini,“ ističe Dobrosavljević.
NATO, dodaje naš sagovornik, ne želi da u zoni njihovog interesa, a to je kako oni vole da kažu Zapadni Balkan. U tom kontekstu otvara se pitanje da li je sastanak sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom pokušaj da se dobije čvrsto uverenje da je misija Kfor-a spremna da zaustavi Kurtija ako krene na sever 1. septembra?
Dobrosavljević kaže da Kurti razume da takozvano Kosovo kao neka forma državnosti ne bi postojala bez podrške zapadnih saveznika i Amerike. Iz tog razloga naš sagovornik veruje da Priština nije spremna da rizikuje i da se suprotstavi volji Vašingtona. Ali...
Kako Amerika kaže
„Kurti će uraditi ono što mu Zapad bude rekao da uradi, odnosno, ako Zapad bude želeo da albanska strana ne provocira Srbe na KiM i da ne dođe do nekog sukoba - to se neće ni dogoditi. S druge strane, nisam siguran da bi on ili bilo koji drugi albanski političar koji ima svest o tome šta su Zapad i Amerika učinili na emancipaciji albanskog pitanja, bio spreman da samoinicijativno reaguje,“ napominje on.
Što se tiče sastanka u Briselu, Dobrosavljević ne očekuje da će on doneti rezultat na nekim drugim poljima kao što je ZSO ili dogovor oko primene reciprociteta oko tablica i ličnih karata.
„Očekujem da najveći domet tog sastanka bude moguće potpisivanje neke dekleracije o mirnom rešavanju trenutne situacije", kaže sagovornik Sputnjika.
Naoružavanje kosovske policije
Vučić koji će u Briselu boraviti dva dana razgovaraće sa Stoltenbergom, kao i sa izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom. Kako je sam rekao, sastanak sa Stoltenbergom je važan budući da je KFOR jedini koji ima mandat za očuvanje sigurnosti i mira na KiM, posebno na severu pokrajine.
Inače, tenzije na a KiM dodatno podižu zapaljive izjave Aljbina Kurtija ali i naoružavanje kosovske policije vodenim topovima i drugim savremenim oružjem za razbijanje nereda uz svakodnevne vežbe koje se održavaju na poligonima u južno delu Mitrovice, što navodi na pomisao da bi Kurti mogao da upotrebi silu kako bi sproveo svoje odluke.