Prvi potez Skupštine Republike Albanije posle otpočinjanja pregovora sa Evropskom unijom je izglasavanje nacrta rezolucije o „neosnovanosti tvrdnji“ izveštaja Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji.
Albanski premijer Edi Rama nagovestio je da će do ove rezolucije doći pre par nedelja, a inicijator dokumenta je njegova stranka. Albanija u rezoluciji traži od Parlamentarne skupštine Saveta Evrope da se sačini „naknadni izveštaj i razmotri rezolucija“, jer, po njima, 11 godina nakon što je izveštaj sastavljen, „nijedna od tvrdnji koje je izneta nije dokazana“.
Dubravka Filipovski pre svega smatra da je ovo sraman čin Albanije s obzirom da se Srbija iskreno zalagala da ova država što pre otvori pristupne pregovore sa EU.
Ona ističe da je Srbija sve dokaze o ovom slučaju dostavila evropskim institucijama, i evropskom sudu.
Filipovska podseća da je pre par godina na RTS emitovana emisija u kojoj su svi dokazi oko žute kuće maltene pruženi javnosti na uvid, prema onome što je sadržao izveštaj Dika Martija.
Po njenom mišljenju ovaj potez Albanije nije u duhu regionalnog pomirenja i principa osude svih zločina i sigurna je da je u pitanju koordinirana akcija sa delom političara iz Prištine.
U Prištini su oprečni stavovi povodom poteza Albanije. Dok jedni veruju da ova rezolucija diskredituje izveštaj Dika Martija, a samim tim i Specijalni sud i grupu koja je lobirala za taj izveštaj, zbog čega Hašim Tači i Kadri Veselji leže u zatvoru Hagu, tzv. predsednica Kosova Vjosa Osmani podseća da je ovaj sud upravo osnovan u vreme Hašima Tačija i uz njegov blagoslov.
Kosovski mediji navode i da Aljbinu Kurtiju ne ide u prilog povratak Hašima Tačija iz pritvora. Treća grupa kosovskih zvaničnika među kojima su najglasniji veterani OVK smatraju da Albanija pokušava ovom rezolucijom da „opere ruke“ od „žute kuće“ odnosno OVK s obzirom da su njeni pripadnici okarakterisani kao neko ko je trgovao ljudskim organima na teritoriji Albanije.
Inače, Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila je izveštaj Dika Martija i rezoluciju o trgovini ljudskim organima na Kosovu 2011. godine kojom se poziva na međunarodnu istragu ovih optužbi. Za rezoluciju je glasalo 169 poslanika, osam je bilo protiv, a 14 uzdržanih. U Specijalnom sudu za OVK za sada o slučaju „žuta kuća“ nije pokrenuta nikakva istraga.