Prethodno je procenjivačko telo UNESKO preporučilo odboru da donese takvu odluku zbog sukoba u zemlji. To telo je naglasilo da je kultura pripreme boršča uobičajena među drugim zemljama u regionu i da uvrštavanje bilo kog elementa na neku od lista konvencije ne podrazumeva isključivost ili vlasništvo.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova prokomentarisala je ovaj potez UNESKO.
„Uzgred, podsećanje ekstremistima koji mrze sve što je rusko. Iz prvog pominjanja boršča (u putopisima gdanjskog trgovca M. Grunevega, 1584 – 1585. g.) proizlazi da je to jelo ruskih stanovnika Kijeva. Moraćete da živite sa tim“, napisala je Zaharova na svom Telegram kanalu.
Lista nematerijalne baštine koja zahteva hitnu zaštitu je mera međunarodne zaštite koja je sadržana u konvenciji koju je UNESKO usvojio 2003. godine. Ova lista omogućava donošenje odluka po hitnom postupku.
Specijalna vojna operacija
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.