„A kako on to namerava da uradi? Na osnovu čega? U poglavlju 2, član 6 (Povelje UN) govori se da to treba da se uradi na preporuku Saveta bezbednosti UN. Savet bezbednosti neće prihvatiti takvu preporuku“, objasnio je Iljičev novinarima, dodajući da će Rusija staviti veto.
„To je samo još jedan njegov glumački čin da privuče pažnju“, dodao je on.
U utorak je Savet bezbednosti UN održao još jednu diskusiju o ukrajinskoj krizi. Sednici je putem video veze učestvovao i Zelenski. On je pozvao da se Rusija isključi iz svih struktura UN zbog navodnog kršenja principa te organizacije. Zelenski je takođe ranije pozvao na isključenje Rusije iz Saveta bezbednosti UN, što je takođe tehnički nemoguće.
Mehanizam za isključenje jedne države iz UN predviđen je članom 6 poglavlja 2 Povelje UN. U njemu se navodi: „Članicu Organizacije koja sistematski krši principe sadržane u ovoj Povelji Generalna skupština može isključiti iz Organizacije na preporuku Saveta bezbednosti“.
Učešće Rusije u Savetu bezbednosti UN kao stalnog člana propisano je članom 23 Povelje. Da bi se Rusija isključila iz Saveta bezbednosti, bila bi potrebna izmena Povelje UN. Prema Povelji UN, amandmani zahtevaju potpis svih stalnih članica Saveta bezbednosti. Istovremeno, Rusija ima pravo veta na takav predlog.
Učešće UN u sudu za ukrajinske vojnike
Iljičev je naveo i da je Rusija skeptična u pogledu mogućnosti učešća UN u tribunalu za vojnike Ukrajine.
„Na osnovu iskustva, sudovi koje smo imali za bivšu Jugoslaviju, za Ruandu, su veoma niske efikasnosti, veoma skupi i ne uvek nepristrasnog pravosuđa. Posle Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju, stradali su uglavnom Srbi“, primetio je Iljičev odgovarajući na pitanje da li Rusija smatra da je potrebno da se UN umeša u sud za ukrajinsku vojsku.
„Nismo baš pozitivno nastrojeni prema međunarodnoj pravdi u obliku u kojem je zamišljena. Glavni cilj tribunala nije samo da kazni krivce, već i da promoviše nacionalno pomirenje. Nažalost, oni nikog nisu pomirili, već naprotiv, antagonizam se proširio. Nisu doprineli zalečivanju rana. Veoma smo skeptični (u pogledu mogućnosti uključivanja UN) zbog postojećeg iskustva“, zaključio je on.